Antik çağlardan kalan bu aletler bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor

Günümüzde, insanoğlu dünyanın her yerindeki insanları birbirine bağlayan, ışık hızında hesaplamalar yapan elektronik cihazlara sahip ve bütün bunların neredeyse hepsi de bir tıkla satın alınabiliyor. Peki bundan yüzlerce yıl öncesine ait, antik çağların teknolojik aletleri günümüzün teknolojisiyle karşılaştırdığında gerçekten çok mu “geride”? Aşağıda yer verdiğimiz ve bilim insanlarının halen kafasını karıştıran, zamanlarının ötesine geçebilmiş bu aletler günümüz teknolojisi hakkında yeniden düşünmenize neden olabilir.

1. Roma Dodekahedronu

Roma Dodekahedronu

Görsel: Wikipedia

Bu küre biçimindeki nesneler İsviçre, Almanya ve Fransa’da keşfedildi ama bilim insanları onların aslında ne olduğunu hâlâ keşfedebilmiş değil. Kabaca dairesel yapıda olan ve üzerinde delikler ve çıkıntılar barındıran cisimlerin ne işe yaradığı halen bir merak konusu. Cisimlerden bazıları sembollerle kaplı ve bu sembollerin bir kısmının da anlamı deşifre edilemedi. Hayal gücü yüksek bazı insanlar dodekahedronun bir tür mumluktan başka bir şey olmadığını iddia ediyor. Diğerleri ise onların karmaşık ölçme araçları olduğunu düşünüyor.

2. Bağdat Bataryası

bağdat bataryası

Bağdat Bataryası 1936’da Irak’ta bulundu ve bilim insanları onun hâlâ ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bu küçük kavanoz, kilden yapılmış. İç tarafında, bir bakır bir silindirin içerisinde demir bir çubuk bulunuyor ve bu silindir de lehimlenerek kapatılmış ve asfaltla mühürlenmiş durumda. Bu aletin bir kopyasının yapılması esnasında bilim insanları onun az bir miktarda elektrik ürettiğini öğrendiler. Fakat asıl soru şu: Antik çağdaki insanlar onu ne yapmak için kullandılar? Bu son derece gizemli aletin tarihi bile tam olarak belirlenmiş değil.

3. Dropa Taşları

dropa taşları

Dropa Taşları o kadar tuhaf ve eşi benzeri olmayan nesneler ki bazı insanlar onun binlerce yıl önce dünya dışı bir uygarlık tarafından yeryüzüne bırakıldığını düşünüyor. Taşlar, Çin ve Tibet arasındaki sınırda, Himalaya dağlarındaki bir mezarlık alanında keşfedildi. Her bir disk bir ayak boyu genişliğinde ve merkezinde küçük bir delik bulunuyor. Disklerin yaşı ise 12.000 yıl öncesine kadar gidiyor.

4. Bizans Tableti

bizans tableti

Antik çağdaki insanların 1200 yıl önce benzer bir şeye sahip olduklarını öğrendiğinizde günümüzdeki tablet bilgisayarların yine de çok havalı olduğunu düşünür müsünüz? Bizans tabletinin bir arada kümelenmiş 5 dik açılı paneli var ve bunların her biri de çerçevelenmiş ve balmumuyla kaplanmış. Balmumu notlar almak için kullanılmış olabilir. En altta yer alan panel de içerisinde yer alan gizli bölmeleri açığa çıkarmak için kaydırılabiliyor. Bu alet bir gemide bulundu ve dolayısıyla bilim insanları onların envanter çıkarma ve malları değerlendirme amacıyla kullanıldığını tahmin ediyorlar.

5. Antikythera Düzeneği

Antikythera Düzeneği

Antikythera mekanizması batık bir gemide bulundu. Bu makinenin 32 dişi olduğu bulundu ama muhtemelen bir zamanlar daha fazlasına sahipti. Köken olarak antik Yunan medeniyetine ait olan bu küçük ama dikkat çekici mekanizma güneş tutulmalarını tahmin ediyor, dört yıllık bir takvim sağlıyor ve bilim insanlarının da henüz farkına varamadığı birçok şeyi yapıyordu. İ.Ö. 100 civarında yapılan alet, dünyanın ilk bilgisayarı olarak nitelendiriliyor.

6. Gizemli Uçaklar

gizemli uçaklar

Kolombiya’da keşfedilen bu küçük heykelcikler, İ.Ö. 1000 yıllarında Quimbaya halkı tarafından yapılmış. Arkasındaki kuyruklar, iniş takımları ve bir savaş uçağının kanatlarıyla bir tür uçağa benziyorlar. 1994’te bir grup araştırmacı bu heykelciklerin uçabildiğini kanıtlamak için uzaktan kontrol edilen kopya modeller yarattı. Bazı uzmanlar ise heykelciklerin bir tür balık ya da böcek şekilleri olduğunu tahmin ediyor.

7. Delhi’nin Demir Sütunu

delhi'nin demir sütunu

Bu demir sütun antik dönemlerden beri Hindistan’da ayakta duruyor. Sıra dışı bir metal işçiliği becerisinin bir göstergesi olan bu demirin üzerinde bütün bu yıllar boyunca sadece milimetrenin on ikide biri kadar bir paslanma oluştu. Antik çağdaki Hinduların bu teknikleri nasıl öğrendikleri ve uyguladıkları hâlâ gizemini koruyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...