SSCB’den arda kalan ‘post apokaliptik’ manzaralar

Rebecca Litchfield adlı Londralı bir fotoğrafçı tarafından çekilen bu kareler post-apokaliptik bir dünyadan manzaralar gibi görünebilir. Ama bunlar aslında eski Sovyetler Birliği‘nin bir parçası olan yerlere ait fotoğraflar.

Litchfield’ın Soviet Ghosts (Sovyet Hayaletleri) adlı bir kitapta bir araya getirdiği fotoğraflar eski Sovyetler Birliği’nin kalıntılarına yaptığı geziler boyunca çekildi. Litchfield bu etkileyici kareleri yakalamak için Çernobil’in yanı sıra Bulgaristan, Macaristan, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Doğu Almanya ve diğer Doğu Bloğu ülkelerine ziyaretlerde bulundu.

ussr 2

Birçoğumuzun varlığından haberi bile olmadığı bu yerler hakkında Litchfield şöyle yazıyor:

“Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra geriye kalanları yakalamak için Doğu Avrupa’da 10 ülkeye, Baltık ülkelerine, Ukrayna’ya ve elbette Rusya’ya seyahat ettim. Bu eski komünist ülkeler ve işgal edilmiş uydu devletler boyunca unutulmuş kasabalar, fabrikalar, hapishaneler, okullar, anıtlar, hastaneler, tiyatrolar, askeri yerleşkeler, sığınmaevleri ve ölüm kamplarını dolaştım. İngiltere’deki bir Sovyet denizaltısına bile bir ziyarette bulundum.

Bu kitapla hedeflediğim şey tamamen yok olmadan önce, eski Sovyetler Birliği’ne ait dağılmakta olan kalıntıları yakalamaktı. ‘Sovyet Hayaletleri‘ başlığı da Sovyetler Birliği’nin çökmesinden sonra ardında bıraktığı hayaletler ve öykülerden geliyor. SSCB bir zamanlar yaşayan, nefes alan bir yerdi, ama komünizmin çöküşüyle birlikte bu yerler şimdi terk edilmiş, ıssız, unutulmuş bir zamanın kırık kabukları olarak karşımıza çıkıyor. Sovyetler Birliği’nin çöküşü geride bir zamanlar orada yaşamış ve çalışmış sıradan insanlara dair unutulması zor anılar bıraktı.”

ussr 3

Terk edilmiş yapılar, karanlık turistik yerlerle ilgili fotoğraflara büyük bir ilgi duyan Litchfield’ın eski Sovyetler Birliği’ni fotoğraflerken yaşadıkları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

ussr 4

ussr 5

ussr 6

ussr 7

ussr 8

ussr 9

ussr 15

Fotoğraflar: Rebecca Litchfield

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...