Birer sanat eserine dönüşen ansiklopediler

Guy Laramee, yaklaşık otuz yıldan beri oyun yazarlığı, yönetmenlik, bestecilik, müzik enstrümanları üreticiliği, şarkıcılık, heykeltraşlık, ressamlık ve yazarlık gibi birçok alanda eserler vermiş son derece yetenekli bir sanatçı. Laramee’nin imzasını taşıyan heykel işleri arasında Biblios ve The Great Wall adı verilen, kalın hacimli kitapları oyup onlara şekil vererek açığa çıkardığı manzara ve yapılardan oluşan bu iki seri ise oldukça dikkat çekici. Eski kitapları oyarak açığa çıkartılan dağlar, platolar ve eski yapılar; kitap okumak için de giderek daha çok dijital ekranların tercih edildiği günümüzde söz konusu kitaplar ve içerikleri hakkında bize yeni ve düşündürücü bir bakış açısı kazandırıyor.

kitaptan dağlar

Laramee, bu çalışma sürecini şöyle anlatıyor:

“Görüldüğü gibi, kitapları oyarak onlardan birtakım düşsel manzaralar çıkardım. Kullanılmayan bilgiden oluşan ‘dağlar’ nihayetinde aslında oldukları şey hâline gelip, gerçekten dağlara dönüşüyorlar. Biraz daha fazla aşınınca da önce tepelere, daha sonra da düzleşerek görünüşe göre hiçbir şeyin olup bitmediği bu alanlara dönüşüyorlar. Modası geçmiş ansiklopedilerden oluşan yığınlar, hakkında hiçbir şey söylemeye gerek olmayan, basitçe oldukları şey hâline geliyor. Sisler ve bulutlar bildiğimiz her şeyi, olduğumuzu sandığımız her şeyi siliyor.”

kitaptan dağlar

Guy Laramee ve yaptığı işler hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

kitaptan dağlar 2

kitaptan dağlar 3

kitaptan dağlar 4

kitaptan dağlar 5

kitaptan dağlar 6

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...