‘Otomatik Portakal’ın yeni baskısı için hazırlanan illüstrasyonlar

Anthony Burgess‘in başyapıtı A Clockwork Orange‘ın (Ototmatik Portakal) imgesel bir statüye ilk defa Stanley Kubrick‘in kamerası aracılığıyla yerleşmişti. Burgess’in hikâyesinin daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan filmin kitabın atmosferini oldukça etkili bir biçimde yansıttığına şüphe yok. Fakat, The Folio Society tarafından yeni bir baskısı yapılan kitapta yer alan illüstrasyonların da bu imge dünyasına çok daha taze bir bakış açısı kazandırdığını söyleyebiliriz.

otomatik portakal 2

Kubrick’in vizyonundan biraz daha karanlık ve daha izole bir çizgisi olan görseller, filmdeki karnaval havasından da uzak. Bununla birlikte çizimlerin, filmde de başarıyla yakalanan şiddet dolu distopik çılgınlığı koruduğu fark ediliyor.

otomatik portakal 6

Görsellerin yaratıcısı Ben Jones, çizimleri yaparken filmi izlemekten kaçındığını ama yine de Kubrick’in filmini son derece başarılı bulduğunu belirtiyor. Kitabın yeni baskısı, etkileyici bir sert kapakla birlikte daha önce atlanmış 21. bölümü ve Burgess’in el yazması notlarından ve editörlerine gönderdiği mektuplardan derlenerek oluşturulan genişletilmiş bir Nadsat sözlüğü içeriyor.

otomatik portakal 5

otomatik portakal 7

otomatik portakal 8

otomatik portakal 4

otomatik portakal 3

Fotoğraflar: The Folio Society

 

OKUMA ÖNERİSİ: A Clockwork Orange’ın setinden kamera arkası fotoğraflar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...