Beatles üyeleri bir ‘Yüzüklerin Efendisi’ filmi yapmak istemişler

1967 ve 1968 yıllarında Beatles üyeleri bir hayli hırslı ve iddialı oldukları bir dönemdeydiler. Apple Records‘u kuran grup ayrıca, ortak arkadaşları ve A Hard Day’s Night‘ın yapımına da büyük katkıları olan Denis O’Dell tarafından yönetilen Apple Films adlı bir film şirketini de imza attı. Birçok insan şu an hatırlamıyor olsa da Apple Films önemli başarılar elde etti. Film şirketi, başta Beatles’ın 1967 tarihli TV filmi Magical Mystery Tour, sinemada gösterilen Yellow Submarine ve Let It Be filmleri, 1972 tarihli The Concert for Bangladesh olmak üzere aralarında John Hurt‘ün kült filmi 1974 yapımlı Little Malcolm ve Ringo Starr tarafından yönetilen T.Rex‘in konser filmi Born to Boggie olmak üzere birçok önemli çalışmanın prodüksiyonunu gerçekleştirdi.

Beatles üyelerinin, özellikle de John Lennon‘ın ilgilendiği projelerden birisi de J.R.R. Tolkien‘ın The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) kitaplarının bir Beatles uyarlamasıydı.

2002 yılındaki Oscar ödülleri töreninde Paul McCartney, Yüzüklerin Efendisi filmlerinin yönetmeni Peter Jackson‘ın yanına giderek Beatles’ın planlarını ona anlattı. Jackson, bir Wellington, Yeni Zelanda gazetesi olan Evening Post‘a verdiği demeçte şöyle söylüyor: “Bu John’un gerçekleştirmeyi istediği bir şeydi ve kitapların film hakları da o zamanlar hâlâ J.R.R. Tolkien’deydi. Tolkien, Beatles’ın bu projeyi gerçekleştirme düşüncesinden hoşlanmadı. Lennon da sonra projeden vazgeçti.

beatles-lotr

“Yüzüklerin Efendisi”nin olası bir Beatles/Kubrick uyarlamasının film müzikleri için hazırlanan albüm kapağı

Konuyla ilgili CNN‘de yer alan habere göre, bu film projesi gerçekleşseudi Beatles üyelerinden George Harrison, Gandalf; Ringo Starr, Sam ve John Lennon da Gollum rolünde olacaktı. Projeyle ilgili bazı kaynaklar da Paul McCartney‘nin Frodo rolünde olacağını söylüyorlar. Howard Sounes tarafından yazılan Fab: An Intimate Life of Paul McCartney adlı kitaba göre de, John Lennon aslında Gandalf rolünde olmak istemiş.

Beatles üyelerinin, filmin yönetmenliği için de David Lean ya da Stanley Kubrick‘den birini düşündükleri belirtiliyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...