Tek hücreli canlılardan oluşan tasarım harikaları

Diyatome adı verilen bu tek hücreli algler şekilleri bakımından büyük bir çeşitlilik göstermesiyle biliniyor. Diğer alglerden oldukça farklı bir yapıda olan diyatomeler, sahip oldukları bu ilginç geometrik şekilleriyle yalnızca bilim dünyasının değil, bu örnekte de görüldüğü gibi yaratıcı sanat eserlerinin de bir parçası hâline geliyor.

diyatome 2

Klaus Kemp

Son derece sert bir kabuk yapısı olan bu canlılar dünya üzerindeki en küçük boyutlu organizmalardan biri olma özelliğini taşıyor. Ancak mikro ölçeklerle değerlendirilebilen bu kadar küçük şeyleri bulmak, ele geçirmek, temizlemek, organize etmek ve nihayetinde sanatsal bir görünüm kazandırmak büyük bir çaba ve sabır gerektiren bir iş.

diyatome 3

Görsel: Klaus Kemp

diyatome 4

Görsel: Klaus Kemp

diyatome 5

Görsel: Klaus Kemp

Diyatomeler konusunda uzman olan Klaus Kemp, İngiltere’de Viktorya döneminde yapılan diyatome düzenlemelerini ilk defa gördüğünde bu küçük canlıların oluşturduğu görselliğe hayran kalmış. O zamandan beri kendisini, günümüzdeki diyatome düzenlemeleri hakkında çalışmaya adayan Kemp, bu alandaki deneyimlerini ve çalışmalarını Matthew Killip tarafından çekilen, Diatomist adlı bu kısa filmde anlatıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...