Albüm kapakları nasıl icat edildi?

İlk albüm kapaklarının yaratıcısı olan Alex Steinweiss tam 94 yıl yaşadı ama onun bıraktığı miras yüzyıllar boyunca dayanmaya devam edecek gibi görünüyor. Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz anlamda, plak kapakları ve albüm görselleri, varoluşlarını bir anlamda 1940 yılında Columbia Records‘da genç bir sanat yönetmeni olarak ilk defa 78 rpm’lik bir albüm kapak çizimini yapan bu ikonik tasarımcıya borçlu. Onun bu fikrine bir şans veren firma, standart düz kahverengi ambalaj kağıdının yerine poster benzeri göz alıcı çizimler kullanmaya başladı ve hemen birkaç ay içinde satışlarını tam sekiz kat artırmayı başardı.

albüm kapakları 2

Görsel: Taschen

Onun, cesur bir tipografiyle zarif ve grafiksel açıdan gözüpek sanat işlerini harmanlayan kapakları yalnızca albümlerin satılma biçini değiştirmekle kalmadı aynı zamanda izleyicilerin müzik kayıtlarıyla kurduğu ilişkiyi de derinden etkiledi. Bugün müzik eleştirmenlerinin sıkça söylediği gibi “müziğin göze de hitap etmesini” sağlayan Steinwess, albüm kapağı konseptini yaratma sürecini şu sözlerle özetliyor: “Müziği çok seviyorum ve yapmam için bana ödedikleri şeyin ötesine gitmeye niyetli olmak adına büyük bir heves duyuyordum. İnsanların bu çizimlere bakmalarını ve müziği duymalarını istedim.”

albüm kapakları 3

Görsel: Taschen

Steinweiss’in sıradışı çalışmaları ve mirası bugün de hala Alex Steinweiss: The Inventor of the Modern Album Cover adlı kitapta yaşamaya devam ediyor. Özenle hazırlanmış bir Taschen baskısı olan bu kitap Grammy ödüllü Kevin Reagan ve ünlü tasarım yazarı Steven Heller’ın ortak çalışmasının bir ürünü. Söz konusu eser Steinweiss’in amblemler, etiketler, reklam efemeridleri ve hatta onun, tarihsel önemlerini aydınlatan makalelerinin basımında kullanılan kendi yazı tipiyle birlikte muhteşem klasik, jaz ve popüler kayıtlarını biraraya getirerek onun görsel yenilikçiliğini ve kültürel mirasını gözler önüne seriyor.

albüm kapakları 4

Görsel: Taschen

Steinweiss’in oluşturduğu bu konsept, hiç şüphe yok ki, görsel sanatlardan müziğe ve tasarım tarihine kadar eğlence dünyasının en önemli yaratıcı hamlelerinden biri.

albüm kapakları 5

Görsel: Taschen

albüm kapakları 6

Görsel: Taschen

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...