51. Altın Portakal’da Gezi sansürü

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nin geçtiğimiz günlerde başlayan bu seneki programında Reyan Tuvi‘nin yönettiği, Gezi Parkı direnişinin anlatıldığı belgesele sansür uygulandı.

Radikal’de yayınlanan habere göre, “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı yapım ön jüri tarafından belgesel kategorisinde aday gösterilmesine rağmen yarışmada program dışı kaldı.

51. Altın Portakal‘ın ulusal belgesel yarışmasında ön jüri olan ekip tarafından yapılan basın açıklamasına göre belgeselin yarışma dışı bırakılmasına gerekçe olarak “TCK’nın 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva etmesi” gösterildi. Söz konusu basın açıklamasında ön jüri üyeleri, “Bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK’ya göre değerlendirilmesinin oluşturduğu tehlikeye” dikkat çektiler.

Ön jüri tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni şöyle:

“51. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisi olarak, festivale başvuran belgesel filmler arasından bizden talep edildiği üzere 15 filmi yarışmaya değer bulduk ve festival yönetimine bildirdik. Festival yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanan yarışma filmleri listesinden seçmiş olduğumuz ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgesel filminin ‘Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği’ gerekçesi ile çıkarılmış olduğunu öğrendik.

Biz ön jüri olarak, bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK’ya göre değerlendirilmesini ve listeden çıkarılmasını bir sansür olarak niteliyoruz. Böyle bir durumu kabul edilemez bulduğumuzu festival yönetimi ile paylaşmamıza ve bu durumun düzeltilmesini talep etmemize rağmen, festival yönetimi bu kararını değiştirmemiştir.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...