Vahşi yaşam popülasyonunda son 30 yılda dramatik bir düşüş gerçekleşti

World Wildlife Fund (WWF) tarafından yayınlanan bir rapora göre dünyanın yaban hayatı popülasyonu 1970’den beri yüzde 50’yi aşan bir oranda azaldı. İki yıl süren bir çalışmanın sonunda elde edilen Living Planet Report‘da (Yaşayan Gezegenin Raporu), WWF en büyük nüfus düşüşünün tropikal ve yüksek gelirli ülkelerin artan kaynak talepleri yüzünden zarar gören düşük gelirli bölgelerde gerçekleştiğini tespit etti.

WWF başkanı ve CEO’su Carter Roberts konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Gezegenimizin yaşam biçimimizi destekleme becerisini giderek yok ediyoruz. Fakat en kötü tahminleri önlemek için gereken bilgiye ve araçlara zaten sahibiz. Hepimiz sonlu bir gezegenin üzerinde yaşıyoruz ve bu sınırlara göre hareket etmemizin zamanı geldi.”

vahşi yaşam

Living Planet Index‘de tutulan kayıtlara göre on binlerce canlının oluşturduğu kuş, memeli, sürüngen ve balık popülasyonu 1970 ve 2012 yılları arasında yüzde 52’lik bir oranda azaldı. WWF, daha önce 2012 yılında yayınladığı benzer bir raporda 1970 ve 2008 yılları arasındaki azalma oranı yüzde 28 olarak belirlenmişti. Tatlısuda yaşayan canlı türleri, 1970 ve 2010 arasında yüzde 76’lık bir düşüş oranıyla en fazla nüfus kaybına uğrayan canlılar olarak dikkat çekiyor. Söz konusu bu nüfus azalışının en büyük nedeni ise doğal yaşamı ve ekosistemi yok eden ve iklim değişikliğinin de bir nedeni olan doğal kaynaklara olan aşırı talep.

vahşi yaşam 3

Söz konusu rapor, kaynak kullanımında bölgesel farklılıkları vurgulamak adına her bir ülkenin “ekolojik ayakizini” de çıkartıyor. Kişi başına en geniş ekolojik ayakizine sahip ülke olan Kuveyt’i bir diğer Orta Doğu ülkesi Katar takip ediyor. ABD, kişi başına düşen en büyük ekolojik ayakizi sıralamasında sekizinci sıra da olsa da, toplamda Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyor. WWF‘den yapılan açıklamaya göre dünyadaki bütün insanlar ortalama bir Katar’lının ekolojik ayakizine sahip olursa dünya büyüklüğünde tam 4,8 gezegene ihtiyaç duyacağız. Tipik bir ABD’li gibi yaşadığımızda hayat tarzımızı aynen devam ettirmek için ise 3,9 gezegene ihtiyacımız olacak.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...