Yurtdışına çıkma yasağı konan Çinli sanatçının eserleri için İngiltere’de sanal bir dünya yaratıldı

Çin Halk Cumhuriyeti hükümetine karşı muhalif sözleri ve çalışmalarıyla dikkat çeken Çinli sanatçı Ai Weiwei‘nin eserleri İngiltere’deki bir sergiye 3D teknolojisi aracılığıyla yerleştirildi. Çin hükümeti tarafından yurtdışına çıkma yasağı getirilen sanatçın eserlerinin Oxfordshire’da bulunan Blenheim Sarayı‘na yerleştirilmesi için saraydaki bir bilgisayar modelinden yararlanıldı.

Ai Weiwei’nin son 30 yılda üretmiş olduğu 50’den fazla eserinin ziyaretçilerle buluşacağı belirtilen serginin küratörü Michael Frahm, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Weiwei’nin burada olmasından büyük mutluluk duyardık. Bütün sarayı lazerle taradık ve ona buraya bir tür geçiş sağlayan bu sanal dünyayı yarattık,” dedi.

Sergiyi hazırlama sürecinde, Pekin’e birkaç seyahatte bulunduğunu söyleyen Frahm, sanatçıyla ayrıca e-posta üzerinde birçok yazışma ve Skype üzerinden görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti.

Ai Weiwei ise BBC‘ye verdiği demeçte, söz konusu serginin hazırlanması için binanın planları ve özellikle de 300 yıllık tarihi üzerinde yoğun bir mesai harcadığını ifade etti.

blenhein-palace

Tarihsel anlamda Marlborough Dükleri’nin malikânesi olarak bilinen Blenheim Sarayı’nın yapımı 1705-1722 yılları arasında tamamlanmış. Yapı, saray ünvanına sahip olan fakat kraliyet ailesi ve kiliseyle bir bağlantısı olmayan tek bina olmasıyla da ünlü.

Ai Weiwei’nin eserlerinin sanal bir biçimde de olsa gösterileceği Blenheim Sarayı’ndaki sergi 1 Ekim’de kapılarını ziyaretçilere açacak.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...