İsveçli akademisyenlerin Bob Dylan hayranlığı bir iddiaya dönüştü

İsveçli beş akademisyen hayranı oldukları Bob Dylan‘ın şarkı sözlerine, akademik dergilerde yayınlanan makalelerinde en çok kimin yer vereceğine dair bir iddiaya girdi. Söz konusu iddianın başlangıcı, Karolinska Enstitüsü’nde görevli olan John Lundberg ve Eddie Weitzberg‘in 17 yıl önce Nature dergisi için yazdıkları bağırsak gazlarıyla ilgili bir makalenin başlığında bir Bob Dylan şarkısından yaptıkları alıntıya dayanıyor. İki bilim insanı, “Nitric oxide and inflammation: The answer is blowing in the wind” (“Nitrik oksit ve inflamasyon: Cevap esen rüzgarın içinde“) başlığının makalenin konusuyla oldukça uyumlu olduğunu düşünüyorlar. Bob Dylan’ı çok sevdiklerini ifade eden bilim insanları, bu makalelerinde solunum yolları ve bağırsaklardaki nitrik oksit gazının ölçümü yapılarak inflamasyonların nasıl tespit edebileceğini anlatıyorlar.

Bu makalenin yayınlanmasının ardından, aynı üniversitede görev yapan başka iki bilim insanı Jonas Frisén ve Konstantinos Meletis de, 2003 yılında yayınladıkları makalede Bob Dylan alıntısı yaptılar. “Blood on the tracks: A simple twist of fate?” (“Rayların üzerindeki kan: Kaderin bir cilvesi mi?“) başlığını taşıyan yazı, nöral olmayan hücreler üzerinden nöron oluşturulması hakkında.

Bir kütüphane görevlisinin bu durumu fark etmesi ve bunu onlara bildirmesinin ardından birbirlerinden haberdar olan bilim insanları bir iddiaya giriştiler. İddiaya göre, emekli olana kadar yayınlanan makalelerinde en çok Bob Dylan alıntısı yapan kişi öğle yemeği kazanacaktı.

isveç akademi bob dylan 2

Bu dörtlü söz konusu iddianın ardından, aynı üniversitede görevli olan başka bir bilim insanı Kenneth Chien‘in de 1998’de yayınlanan makalesinde Bob Dylan alıntısı yaptığını öğrendi. Chien’in makalesi bir diğer Dylan şarkısına gönderme yapan, “Tangled up in blue: Molecular cardiology in the postmolecular era” (“Mavi kadar karışık: Postmoleküler dönemde moleküler kardiyoloji“) başlığını taşıyor.

Dylan alıntılarının, makalelerin akademik değeri konusunda okuyucularda bir şüphe uyandırmaması gerektiğini söyleyen bilim insanları, sanatçıya duydukları hayranlıklarının ötesinde bilimsel çalışmalarının niteliğinin ön plana çıkmasını istediklerini belirtiyorlar.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...