Mozart’ın ‘Türk Marşı’nı da içeren ünlü sonatının el yazması bulundu

Wolfgang Amadeus Mozart‘ın en tanınmış bestelerinden 11 numaralı La Majör Sonatı‘nın (K.331) bizzat dahi besteci tarafından kaleme alınan orijinal el yazmaları, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki Ulusal Széchenyi Kütüphanesi‘nde bulundu.

AFP’de yer alan habere göre, kütüphanenin müzik koleksiyonunun yöneticisi olan Balazs Mikusi, söz konusu notaları gördüğünde yazıların Mozart’ın el yazmasına benzediğini fark etti.

Müzik tarihçisi Adam Bosze konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Küçük Bir Gece Müziği ya da Sol Minör Senfoni‘nin giriş bölümüyle birlikte; Türk Marşı‘nın (söz konusu sonatın final bölümü) Mozart’ın en bilinen melodisi” olduğunu ifade etti. El yazmasının uzun bir zamandır kayıp olduğu düşünülen sonat, 1783 yılında bestelendi. “Bir Mozart elyazmasının ortaya çıkmasının çok nadir bir şey olduğunu” belirten Bozse, “La Majör Sonat’ın bir el yazmasının olduğunun bilinmediğini, bu yüzden bunun gerçekten büyük bir keşif olduğunu” söyledi.

mozart türk marşı 2

Aslında bir diğer büyük klasik müzik bestecisi Joseph Haydn üzerine uzman olan Balazs Mikusi, keşfedilen notaları doğrulatabilmek için el yazmalarının dünyadaki birçok Mozart uzmanı tarafından onaylanmasını sağladı.

Macaristan’a hiç gitmediği bilinen Mozart’ın bu notalarının buraya nasıl ulaştığı ise bir soru işareti. Keşfedilen el yazmasının son sayfası ise Mozart’ın doğduğu şehir olan Salzburg, Avusturya’daki Mozarteum Vakfı‘nda yer alıyor.

Budapeşte’de bulunan el yazmasının, Mozarteum Vakfı’ndaki son sayfayla birleştirilerek, Szechenyi Kütüphanesi’nde sergileneceği belirtiliyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...