Kütahyalı hippi İsmail Saray’ın sanat ve mücadeleyle dolu yaşam öyküsü SALT Galata’da

SALT Galata‘da, bu günlerde oldukça ilginç bir sergiye yer veriliyor. “İngiltere’den Sevgilerle” adını taşıyan sergi, 1968 yılında devlet bursuyla Londra’ya gittikten sonra kendisini bir anda toplumsal olayların arasında bulan İsmail Saray‘ın sıradışı yaşamının ve yaratıcı çalışmalarının bir özetini ziyaretçilerle buluşturuyor. 1973’te tekrar Türkiye’ye dönen İsmail Saray, Ankara’da Gazi Eğitim Fakültesi’ne atanmayı beklerken ‘hippi’ görünümü yüzünden Samsun’a atanıyor. 12 Eylül döneminde yaşadığı olumsuzluklar yüzünden tekrar Londra’ya yerleşme kararı veren Saray, ancak 1993’te yeniden Türkiye’ye dönebiliyor. Bu tarihe kadar, posta aracılığıyla Türkiye’deki avangart çağdaş sanat sergilerine katılmaya devam eden Saray, 1980 sonrası Türkiye’sinde arkadaşlarının öldürülmesi, işkence görmesi yüzünden sanata olan bakış açısını da değiştiriyor ve 1993’den 2010’a kadar kendisini sanatçı hakları mücadelesine adayarak 17 boyunca hiçbir iş üretmiyor.

SALT Galata‘daki serginin 71 yaşındaki İsmail Saray’ın arşivini iki yıl süren yoğun bir çalışmanın ardından kayıt altına alıp ‘saltonline’ ve SALT Galata üzerinden yeniden gün yüzüne çıkarması, sanatçının Türkiye sanat tarihindeki önemini göstermesi açısında oldukça değerli. Saray’ın işleri İstanbul’un ardından SALT Ulus‘da sergilenmek üzere Ankara’ya da konuk olacak. Kütahyalı hippi İsmail Saray olarak da bilinen sanatçı bu ünvanını nasıl aldığını Radikal’de yayınlanan söyleşisinde şu sözlerle anlatıyor:

“Devamlı farklılık içindeydik. Zaten doğru yolda gidenin bir noktada farklılık yaratması, kendi tuzunu, biberini katması gerekir. Bu aslında doğal bir şey. Kütahya’da gençliğin ve yetiştirildiğimiz ortamın getirdiği bir şey. Sakinlik var ve sakinliğin içinde de gençlerin oluşturduğu dinamizm var. Dinamizmi oradaki lisenin faaliyetleri ve yeni tanıştığım insanlarla oluşturduk. Haftasonu sinemalara giderdik. Kadınlar balkonda, erkekler ise aşağıda otururlardı. Kızlar bize bilet alırlardı ve hep birlikte kızlar locasında otururduk. Çok enteresan, sınıf arkadaşlarımla kızlı erkekli! Aramızda savcının, valinin çocukları da vardı. Benim gibi zanaatkar kesimden gelenler de…. Özgürlükçü bir ortamdı. Kütahya’daki bu zorlama benim serbest yaşamama neden oldu. Gazi’deki ortam da öyleydi. Kızlı erkekli. Aynı binada kızlar üst yatakhanede erkekler de aşağıda yatıyordu. Günümüzde bu kızlı erkekli yatakhaneler konusu çok değişmiş. Buna anlam veremiyorum. Biz gençlere ne kadar güvenirsek o derece kardeşçe büyürler. Çoğu insan bunun farkında değil maalesef. Bu bütünlük içinde yetiştiğim için herkese kardeşim gibi bakıyorum. Hippilik biraz da bu zamanlardan başladı.”

kütahyalı hippi ismail 2

Kütahyalı hippi İsmail Saray‘ın SALT Galata’daki sergisi hakkında daha fazla bilgiye bu adresten ve söyleşinin tamamına da bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...