Efsanevi tasarımcıya göre giyilebilir teknoloji anlamsız bir tabir

Blade Runner, Aliens ve Tron gibi birçok bilim kurgu filmi için yaptığı çalışmalarla tanınan ünlü tasarımcı Syd Mead, Fast Co Design‘la yaptığı bir söyleşide “giyilebilir teknoloji” tabirinin aslında hiçbir anlam taşımadığını ifade etti. Söz konusu teknolojileri göz önünde bulundurarak; “giyilebilir olandan” “giyilmek zorunda olana” doğru bir sürecin olduğundan bahseden Mead şöyle söylüyor:

“Bu her şeyi şuursuzca içine alan bir terim. Yani, dahili bir adım sayacı barındıran ve süreklilik hafızası fonksiyonları olan özel bir spor ayakkabısı bir ‘giyilebilir teknoloji’. Kalp atışını, genel kan tutarlılığını vb. şeyleri ölçen kol saatleri de “giyilebilir teknoloji”. Diğer yandan teri emen giysiler, elektrikle şarj olan eldivenler ve diğer soğuk hava teçhizatlı şeylerle birlikte görsel artırılmış gerçeklik cihazları da kesinlikle birer giyilebilir teknoloji.

Bu “yeni” fikirlerin birçoğuna on yıllardır çeşitli yorumlar getiriyorum. 60’larda moda olan bir kaskın tasarımını yapmıştım. Bu kask, onu giyen kişi için bir okuma ekranı, bir video alıcısı ve kullanıcısının izniyle ona kendisini hatırlatan, ona rehberlik eden ve yüklenmesi için izin verdiği diğer fonksiyonları içeriyordu.

Moda geçici bir özentilik, bir gösteriştir. Gerçekten zamansız olan moda ise ihtiyaç duyulan şeye verilen pratik bir karşılıktır.”

Söyleşinin tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...