Twitter, kamuya açık bütün tweet’leri MIT araştırmacılarının kullanımına sunuyor

Twitter veri tabanını, MIT‘e (Massachusetts Institute of Technology) bağlı bir araştırma kurumu olan Media Lab‘daki araştırmacılara açma kararı aldı. Söz konusu kuruma 10 milyon dolar ödeyecek olan Twitter, bunun karşılığında araştırmacıların bütün bu tweet yağmurunu inceleyerek bazı içgörüler elde etmelerini ve sosyal medyanın doğasına dair yeni anlamlar çıkarmalarını bekliyor. “Laboratory of Social Machines” (“Sosyal Makineler Laboratuvarı”) adı verilen bu projede görev alan araştırma ekibi “fire hose” (“yangın hortumu”) adı verilen, Twitter’ın gerçek zamanlı tweet akışının yanında, servisin 2006’da kurulduğu günden beri yayınlanan 140 karakter ve altındaki, kamuya açık bütün tweet arşivine de erişim iznine sahip olacak.

Bu işlenmemiş verilerle, araştırma ekibi “hem bireyler hem de enstitiüler için toplumsal problemleri baskı altına almak adına onları tanımlayacakları, hakkında tartışacakları ve eyleme geçecekleri yeni platformlar yaratmayı” hedefliyor.

Grubun amaçları şu noktada bir hayli belirsiz gibi görünüyor, fakat araştırmacılar, yüz binlerce farklı görüşten herhangi bir sonuca varmanın zor olabildiği Twitter gibi sosyal medya platformları üzerine odaklanma açısından giderek büyüyen bir uzlaşıya varmışa benziyorlar. Laboratory of Social Machines‘in yaptığı açıklamaya göre proje kapsamında,”Modeller arasındaki etkileşimi ve ilgili sosyal sistemlere olan paylaşımlı ilgiyi açığa çıkarmak için model keşifleri ve veri görselleştirmeleri araştırılacak.” Ekip ayrıca, söz konusu çalışma sonucunda, “Kamu iletişimi ve sosyal örgütlenmenin yeni formlarının geliştirilmesine olanak tanıyan ortak araçlar ve mobil uygulamaların da geliştirileceğini” ifade ediyor. Bu araçların arasında, örneğin gazetecilerin bu yoğun tweet akışında aradıklarını daha rahat bulmalarını ve yeni eğilimleri daha iyi tanımalarını sağlayan yeni özelliklerin de oluşabileceği tahmin ediliyor.

MIT’nin Media Lab araştırma ekibine liderlik eden profesör Deb Roy, Bloomberg Businessweek‘e verdiği demeçte “söz konusu araştırmanın üzerine eğileceği konulardan birisinin de Twitter gibi kamu forumlarının neden çoğunlukla üretken bir değişime yol açmadığını bulmak olacağını” söylüyor ve şöyle devam ediyor, “Belirli şeyleri dağıtmak ya da durdurmakta ya da sesiniz duyulmasını sağlamakta daha başarılı. Fakat onu sürdürülebilir bir değişimin hizmetine somak daha zor.”

Twitter, kurulduğundan bu yana ilk defa böyle bir akademik araştırmayı ekonomik olarak destekleyor olacak. Şirketin CEO’su Dick Costolo söz konusu araştırmanın “Twitter ve diğer platformların insanların iletişim kurma biçimlerinde nasıl bir rol oynadıklarını anlamak için daha derinlere gidebilme fırsatı sağladığını” belirtti.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...