Narsisizm karşıtı bir ‘anti-selfie’ aynası

Fransız sanatçılar Chloé Curé ve Bertrand Lanthiez sadece su ve hoparlör kullanarak bir ayna etkisi oluşturan bir çalışmaya imza attılar. “We are Narcissus” adı verilen bu interaktif proje, son zamanlarda giderek popülerleşen selfie çılgınlığı için de bir tür eleştiri niteliği taşıyor. Sudan oluşan bu aynada kendi yansımalarına bakan kişiler, kendilerini süzmeye başladıkça aynadaki yansımaları bozulmaya başlıyor. Böylece mükemmel bir selfie çekmenin imkânsızlaştırıldığı bu aynaya bakanların kendi imgeleriyle aralarındaki ilişkiyi de sorgulamaları hedefleniyor.

Proje, hem adıyla hem de ayna olarak suyu kullanmasıyla doğrudan mitolojide geçen bir öykü olan Narkissos‘a göndermede bulunuyor. Çok fazla kibirli ve kendini beğenmiş olduğu için Tanrılar tarafından cezalandırılan Narkissos, sudaki kendi yansımasına aşık olur ve aslında kendine bakıyor olduğunu fark edemez. Kendi yansımasında bulduğu bu güzelliği terk edemediği için de bir süre sonra orada ölür.

İLGİLİ İÇERİK: Yüz tanıma teknolojilerine karşı yeni moda: ‘Anti-yüz’ makyajı

Söz konusu proje, bu sefer teknolojik cihazlar üzerinden, asla sahip olamayacağı bir görüntünün peşinde koşan günümüzün modern insanına Narkissos’un öyküsünü hatırlatması açısından oldukça etkili.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...