Sahte bir Mars istilasını anlatan belgesel Birinci Dünya Savaşı’nı bilim kurguyla buluşturuyor

History Channel, program akışında yer alan gerçek belgesellerinin yanında, The Great Martian War gibi kurgusal ya da uydurma olarak nitelenebilecek belgeseller de yayınlıyor. Tarihin bütünüyle nesnel olarak yazılmasının çok da mümkün olmadığı ve tarihsel olaylar için hazırlanan belgesellerin doğruluğunun da şüpheye açık olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu alternatif tarih belgeselleri de diğerleri kadar izlenmeyi hak ediyorlar. Bilim kurgu öğeleriyle de çok daha eğlenceli bir hikâye anlatımına sahip olan bu alternatif tarih belgesellerinin büyük bir özen gösterilerek hazırlandığı anlaşılıyor.

Kanalın, belgesel için hazırladığı internet sayfasında bulunan açıklama da şu ifadelere yer veriliyor:

100. yıl dönümünde, The Great Martian War, 1913-17 yılları arasında, İnsanoğlu vahşi bir Uzaylı istilasıyla karşı karşıya kaldığında yaşanan felaketlerin ve tasavvur ötesi korkuların öyküsünü anlatıyor.

Birinci Dünya Savaşı‘yla çizilen güçlü ve ayrıntılı paralelliklerle, The Great Martian War; bu savaşta yaşanan gerçek trajedileri ve eşi benzeri olmayan korkuları anlayabilmek adına bilim kurgunun fantastik unsurlarıyla gerçeklere dayanan tarihi birleştiriyor.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...