Voyager’ın yalnız kalmasından endişelenen 5 yaşındaki çocuk ve astronotun ilginç diyaloğu

British Columbia, Kanada’da yaşayan Timur Reynolds adlı 5 yaşındaki bir çocuk bu günlerde Voyager uzay sondası hakkında endişelendiği için uykusuz geceler geçiriyor. Kanadalı yayın kuruluşu CBC‘in The Current adlı radyo programının konuğu olan bu küçük çocuk, bugüne kadar Dünya’dan uzayın derinliklerine doğru en uzun mesafeyi kateden uzay sondası Voyager‘ın yalnız kalmasından ve kaza yapmasından korktuğunu ifade etti.

CBC’nin bir radyo programının konuğu olan astronot Chris Hadfield‘a yöneltilen sorulardan biri olan Timur’un bu endişesi, çocuğun makineyle kurduğu bağ ve onu bu denli kişiselleştirmesi açısından oldukça dikkat çekici.

voyager hadfield

Chris Reynold

“Ya bir şeyler yanlış gider ve onu tamir etmenin bir yolu bulunamazsa? Ya kaybolursa?” gibi soruları da içeren bu endişe, astronot tarafından yine çocuğun hayal dünyasının içinde kalmaya çalışarak giderilmeye çalışılıyor. Doğru sorunun “Voyager, mutlu bir makine mi yoksa üzgün bir makine mi?” olduğunu belirten astronot, çocukluğunu bir çiftlikte geçirdiğini, traktör vb. tarım makinelerini kullanarak büyüdüğünü ve sonrasında da pilotluk yapmaya başladığını anlatıyor. Hadfield’e göre makineler kullanılıyor olduklarında mutludurlar, çünkü işlerini yapıyorlar. Voyager da uzayın derinliklerinde evreni keşfediyor ve hiç yalnızlık çekmiyor çünkü gördüklerini anlatmak için eve telefon açabiliyor.

“Onun en cesur uydu olduğunu” söyleyen Hadfield “Voyager’ın hem çok cesur hem de çok şanslı olduğunu” ve uzun zamandır yolda olmasına rağmen “çok sağlam bir küçük uzay gemisi olduğunu ve ne yaptığını bildiğini” anlatıyor.

Voyager‘ın anlamı ve değeri üzerine düşüncelerini ve duygularını oldukça “dokunaklı” ifadelerle anlatan astronot Hadfield ve uydunun yalnız kalmasından korkan Timur’un sohbetinin tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...