Bir Oculus Rift kullanıcısının kendi etrafında yarattığı gerçek zamanlı “sanal gerçeklik” dünyası

Videodaki bu sanal düzlemin sol tarafındaki küçük kırmızı ve yeşil küpler, sağ tarafta beliren kodlar aracılığıyla oluşturuluyor. Bütün bunlar da, Oculus Rift adı verilen bir sanal gerçeklik cihazını giyen bir kullanıcı tarafından gerçek zamanlı olarak yapılıyor. Söz konusu cihaz ve yapabildikleri şu aşamada içine bütün bir şehri ya da dünyayı yerleştirip bütün bir uygarlığa bu sanal düzlemde devam etmeyi sağlamaktan elbette uzak. Fakat, teknolojinin geçmişine baktığımızda videoda ilk adımları görülen bu teşebbüsün çok daha kapsamlı bir sanal gerçeklik deneyimine dönüşeceğini tahmin etmek hiç zor değil.

Videodaki sanal dünyanın “mimarı” olan Brian Peiris, bu canlı-kodlama web uygulaması sayesinde çeşitli nesnelerin yüzeye çıkmasını ve klavyesi üzerinden birkaç tuşa basarak onların hareket etmesini sağlıyor. Peiris’in burada yarattığıu şeyler oldukça basit, fakat diğer yandan gerçek zamanlı kod yazmaya dayalı yaratımlar büyük bir çaba gerektirdiği de göz önünde bulundurulursa bunun hiç de sıradan bir şey olmadığı daha iyi anlaşılabilir. Başka birisinin önceden belirlenmiş dünyasında değil de, sıfırdan kendi dünyanı yaratabildiğin söz konusu bu yapılanma, sanal gerçekliğin ilk gerçek işaretlerinden biri olarak değerlendirilebilir.

Oculus Rift DK2‘ye ve biraz kod yazma tecrübesine sahip olan herkesin JavaScript desteğiyle oluşturmayı deneyebileceği bu sanal gerçeklik dünyasının açık kodlarına da bu adresten erişilebiliyor.

Çoktandır içinde yaşamakta olduğumuz ve giderek belirginleşen gerçeğin bu “çölünün” üzerinde simülasyon dünyası da artık açıkça belirmeye başlıyor gibi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...