İnsanlığın yok edilmesinin ardından savaşmaya devam eden makineler

“Makinelere karşı hayatta kalma savaşı veren insanlık”; şimdiye kadar birçok distopik bilim kurgu öyküsünün konusu oldu. Doğa karşısındaki “galibiyetimizin” en etkileyici sonuçlarından biri olacak olan yapay zekaya sahip makineler nihayetinde bunları üreten insanlar için bir tehdit oluşturmaya başlarsa; ortaya çıkabilecek muazzam trajedi; en temel ve çarpıcı sorularla yeniden bağ kurmamızı sağladığı için hâlâ üzerinde çokça yazılıp çizilen bir konsept olmaya devam ediyor. CGI animatörü Dima Fedotof‘un Fortress adını verdiği bu kısa film çalışması da bunun en son, ilgi çekici örneklerinden biri.

Kısa filmde anlatılan öykü, insan-makine arasındaki “nihai” olduğunu düşünülen savaşı bir adım ileriye götürerek, insanlığı ortadan kaldırmayı hedefleyen yapay zekalı makineler ve insanlar için savaşmaya programlanmış yapay zekalı makineler arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Fortress‘ın öyküsünü bu noktada daha da ilgi çekici kılan şey; makinelerin dünya üzerindeki bütün insanları öldürmüş olmalarına rağmen, insanlar için savaşmaya programlanmış makinelerin mücadeleye devam etmesi.

2:44 dakika uzunluğundaki bu kısa filmde, savaşı başlatan asıl neden ortadan kalksa da ve ortada makineleri kontrol eden hiçbir insan kalmasa da, makinelerin durmadığını ve gezegeni mahveden bu savaşa devam ettiklerini görüyoruz.

Fedotof, filme dair yaptığı açıklamada şöyle söylüyor:

“İnsanoğlunun artık ortadan kalkmış olduğu gerçeğine rağmen, savaş hâlâ devam ediyor. Savaş, insanlardan geriye kalan otomatik bir sistem ile sürüyor. Hayatta kalan son bombardıman uçaklarından biri ve onun pilotu hâlâ ona verilen görevi yerine getirmeye çalışıyor. Şehir, uzun bir süredir ölü durumda. Onu inşa etmiş olan ve onu yok etme emri vermiş olan insanlar ölü. Ve savaş insanlığın son yankıları da ortadan kaybolana kadar devam ediyor. Fakat, yaşam daima hayatta kalmak için kendine bir yol buluyor. Kullanılmış silah başlıkları da yerdeki çimler için bir hisar (fortress) işlevi görüyor.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...