Yusuke Asai’nin çamur ve topraktan meydana getirdiği duvar resimleri

Sanatçı ve ressam Yusuke Asai‘nin Houston, ABD’deki Rice Gallery‘de sergilenen eserleri alışılageldik boya malzemelerinden biraz farklı bir içeriğe sahip: çamur. Daha öncesinde de çamur ve topraktan oluşan malzemeleri kullanarak yaptığı “yeryüzü resimleriyle” bilinen Japon sanatçı, bir asistan ekibiyle birlikte gece gündüz çalıştı ve, Houston’daki toprağı kullanarak galerinin duvarlarını ve zeminini 2 haftadan kısa bir sürede bu etkileyici resimlerle kapladı. Asai, “Houston ve Texas’da birçok toprak çeşidinin olduğunu” belirtiyor. “Başlangıçta 10 farklı renkte gölge elde etmeyi umuyordum, ve nihayetinde bu sayı 27’ye kadar çıktı. Bu da, şimdiye kadar belirli bir mekanda kullanmış olduğum en geniş renk spektrumu.”

çamur resim 2

Asai, Spoon & Tamago sitesinde yer alan haberde çalışmalarında malzeme olarak neden çamuru kullandığını ise şöyle açıklıyor: “Doğadan gelen çamur ve kir, sanat mağazalarında satılan materyallerden çok farklı. Onun içerisinde tohumlar yetişiyor ve birçok böceğe ve mikro-organizmaya da ev sahipliği yapıyor. O “yaşayan” bir malzeme.”

İLGİLİ İÇERİK: Ünlü sokak sanatçısı Pejac’ın Üsküdar’daki gizemli resimleri

Sanatçının Rice Gallery‘de tamamlamış olduğu geniş ölçekli bu çalışması yamatane (Japoncada dağ tohumu) adını taşıyor ve içerisinde gerçek ve hayali yaratıklar ve bitkileri barındırıyor. Duvar resmi, Houston’daki galeride 23 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

çamur resim 3

çamur resim 4

çamur resim 5

çamur resim 6

çamur resim 7

çamur resim 8

çamur resim 9

İLGİLİ İÇERİK: Yunan tanrılarını grafitiyle tanıştıran duvar resimleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...