Uzay mekiklerinin efsaneye dönüştüğü bir gelecek tasviri

Bugün hayranlıkla izlediğimiz teknolojik gelişmeler ve onun araçları günün birinde bir tür mitolojiye dönüşüp, geçmiş zamanın efsanelerinden biri hâline gelebilir mi?

Sürekli bir gelişmeyi ve ilerlemeyi hedef alan teknoloji üretiminin durduğunu ve uygarlığın yine de bir şekilde devam ettiğini düşündüğümüzde, bütün bu cihazların ve araçların artık birer söylenceye dönüştüğü bir gelecek aslında çok da olanaksız değil. Böyle bir durumda, uzay mekiklerini gören geleceğin “ilkel” insanı, astronotların tanrısal güçlere sahip ilahi varlıklar olduğuna bile inanabilir.

Yuri Shwedoff tarafından hazırlanan bu çalışma tam da böyle bir geleceği tahayyül ediyor. Uzun yılların biriktirdiği toprakların arasında kalmış ve iyice eskimiş uzay mekiğine huşu içinde bakan bir süvariyi betimleyen bu resim tarih, mitoloji ve geleceği yeni bir bakış açısıyla düşünmemize yardımcı oluyor.

Sanatçı hakkında daha fazla bilgiye ve diğer çalışmalarına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...