Picasso’nun yalnızca ışıkla çizdiği resimler

Son derece üretken bir sanatçı olan Pablo Picasso imza attığı işlerinde birçok araç kullandı. Picasso’nun toplam toplam sanatsal üretiminin yaklaşık olarak 50.000 ayrı işten oluştuğu tahmin ediliyor. Bunların arasında 1885 adet resim, 1228 adet heykel, 2880 seramik, yaklaşık 12.000 çizim ve çeşitli örtü ve kilimleri de içeren çok sayıda diğer işler bulunuyor.

1949 yılında, 68 yaşındaki Picasso’yu Vallauris, Fransa’daki evinde ziyaret eden fotoğrafçı Gjon Mili sanatçıya ilginç bir konsept önerisinde bulundu. Mili, daha öncesinde Carol Lynne adlı bir patenciyi çizmelerinin ucundaki ışıklarla fotoğraflamıştı. Işığın ve kameranın doğru bir biçimde ayarlanmasıyla, dönemin bu ünlü patencisi havada ışık çizgilerinden oluşan izler bırakırken görülüyor.

patenci ışık

Mili, Picasso’nun bu fotoğrafları incelemesini sağladı. Picasso, var olur olmaz kaybolan, havadan bir tuval üzerinde saf ışık çizimlerinden oluşan sanat eserleri yaratmak için benzer bir teknik kullanmayı düşünür müydü? Nihayetinde, sanatçı 15 dakika süren bir denemeden sonra Mili’nin bu önerisini kabul etti.

Picasso, bu denemelerin sonuçlarından o kadar memnun kaldı ki, ilk başta planladığından daha fazla sayıda işler yapmayı kabul etti. Bu fotoğraf denemelerinin sonucunda ortaya tam 30 görselden oluşan bir çalışma çıktı. Söz konusu görsellerde, Picasso’yla özdeşleşen boğa, sentor ve kendi imzasının da yer aldığı görülüyor.

picasso ışık 2

Mili, bu son derece kısa ömürlü sanat eserlerini yakalayabilmek için birbirlerine 90 derecelik açılarla konumlandırılmış olan ve böylece çalışmaları aynı anda farklı noktalardan görebilen kameralar kullandı. Bu fotoğraflarda Picasso’nun kendisi de elindeki strobe’u (elektronik flaş) kullanırken yaratım süreci esnasında görülüyor. Sanatçı boşlukta çizdiği şekilleri aslında kendisi o esnada göremiyor, ta ki Mili’nin elde ettiği fotoğraflar basılana kadar.

Fotoğraflar, 1950 yılında New York‘un Modern Sanatlar Müzesi‘nde sergilendi.

picasso ışık 3

picasso ışık 4

picasso ışık 5

picasso ışık 6

picasso ışık 7

Fotoğraflar: Gjon Mili

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...