‘Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali’ 30 Ekim’de başlıyor

bozcaada bifed

Bozcaada, ilk defa bu yıl düzenlenecek olan oldukça önemli bir uluslararası festivale ev sahipliği yapacak. 30 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali‘nde (BIFED), “ekoloji” temasıyla 22 ülkeden birçok film gösterilecek.

Festivalin başkanlığını, aynı zamanda Bozcaada Belediye Başkanı olan Dr. Hakan Can Yılmaz’ın, koordinatörlüğünü de İstanbul Bilgi Üniverstesi’nde de görev yapan yönetmen Ethem Özgüven’in üstleneceği belirtiliyor.

T24’de yer alan habere göre yetkililer tarafından festivalin amacına yönelik yapılan açıklama şöyle:

“Bu festivali yaşadığımız gezegeni çocuklarımıza güzel bir şekilde teslim etmek ve geleceğe, yaşadığımız gezegeni hak edecek güzel çocuklar bırakmak için yapıyoruz. Birlikte küresel ısınma, kirlenen ve tükenen denizler, işçinin ve küçük çiftçinin bozulan çalışma koşulları, yok edilen ekilebilir alanlar, azalan içilebilir su kaynakları gibi somut ve önemli tehlikelerin tetiklediği sorunların çözümüne katkı koyacağız, bu konularla ilgili filmlerinizle zenginleşeceğiz”

Birçok filmin dünya, uluslararası ve ulusal prömiyerlerinin yapılacağı BIFED‘de; IDFA, Berlinale, Vienale, Sundance gibi son derece prestijli film festivallerinde finale kalan ya da ödül alan filmler yarışacak.

Festivalde gösterimi yapılacak olan ilk film ise, Joel Bakan tarafından yazılan ve Mark Achbar ve Jennifer Abbott tarafından yönetilen, dünya çapında en çok ödül kazanmış belgesellerden biri olan “The Corporation“.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...