Lewis Carroll klasiğinin 1971 tarihli tuhaf kısa film uyarlaması: ‘Meraklı Alis’

ABD’de National Institute of Mental Health (Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü) adlı devlet kurumu, 1971 yılında çocukları uyuşturuculardan uzak tutmaya yardımcı olması amacıyla kısa bir film yayınladı. Fakat, video izlendiğinde açıkça görülüyor ki, uyuşturucu karşıtı olması gereken bu kısa film içerdiği birçok renkli ve heyecan verici sahneyle aslında tam tersi bir amaca hizmet ediyor.

Curious Alice” (Meraklı Alis) başlığını taşıyan film adından da anlaşılabileceği gibi Lewis Carroll‘ın ünlü Alice in Wonderland (Alis Harikalar Diyarında) adlı öyküsünden ve aynı isimle yayınlanan 1951 tarihli Disney filminden uyarlanmış. Filmde izleyiciler küçük bir kızın, aldığı uyuşturucu maddenin etkisiyle bir tür “gezintiye” çıkmasına ve şaşkınlık ve hayranlık karışımı nidaları arasında “Tuhaf! Her şey farklı! Ben bile!” gibi ifadeler kullandığına tanık oluyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Alis Harikalar Diyarında’nın 1903 tarihli ilk sinema uyarlaması

Meraklı Alis, her türden orman canlıları ve bitkilerle konuşuyor ve aralarından birkaçının onu görüyormuş gibi davranması, küçük kızın “gerçekten burada” olup olmadığına dair varoluşsal bir kriz yaşamasına da neden oluyor. Küçük Alis’in kafasının bir hayli iyi olduğu ve o esnada kim olduğu hakkında pek de emin olmadığı fark ediliyor. Sonrasında bu “gezinti” giderek karanlık bir hâl almaya başlıyor, fakat kendisine sürekli burada deneyimlediği hiçbir şeyin gerçek olmadığını hatırlatmaya devam ettiği için Meraklı Alis, gerçekten bir tehdit altındaymış gibi hissetmiyor.

Nihayetinde, meraklı Alis’in son derece iyi ve eğlenceli bir vakit geçirdiği görülüyor. Belki sadece, muhtemelen eroin bağımlısı olduğu ve bir sürü uyuşturucu bağımlısıyla dolu (ki bunlar da hayali karakterler olarak tasvir ediliyor) odaya girdiği sahne dışında.

1971, elbette hippilerin, savaş karşıtı ve özgürlükçü hareketlerin halen son derece etkin ve yaygın olduğu bir döneme işaret ediyor. Bu anlamda dönemin “ruhunun” ne kadar güçlü olduğu, ABD’de bir devlet kurumu için hazırlanan bu videoda da açıkça görülüyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘2001: Bir Uzay Destanı’ için 40 yıl sonra yeni bir fragman hazırlandı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...