Gazze’nin yıkıntıları arasında yükselen heykeller

Iyad Sabbah adlı Filistinli bir heykeltraş, Gazze Şeridi‘nde İsrail‘in Gazze‘ye yaptığı saldırılardan kaçanları tasvir eden çeşitli heykeller yaptı. 7 Temmuz’da başlayan ve 51 gün boyunca devam eden saldırılar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinlileri tasvir eden heykeller fiberglas malzemeden yapıldı ve üzerleri kille kaplandı.

Sanatçı, savaşın neden olduğu acıları ve yıkımı olabildiğince etkili bir biçimde gösterebilmek amacıyla, heykellerinin sergilenmesi için de oldukça anlamlı bir yer seçti. Söz konusu heykeller, İsrail’in Gazze’ye yönelik orantısız saldırılarının yol açtığı yıkımın bir sembolü haline gelen, yaşları 9-11 arasında değişen dört çocuğun top oynarken öldürüldükleri yerde yükseliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Banksy, yeni duvar resimleri için Gazze Şeridi’nde

gazze heykel 2

İsrail hükümetinin Gazze Şeridi’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda büyük bir çoğunluğu sivil olan 2 binden fazla insanın hayatını kaybettiği biliniyor.

gazze heykel 3

gazze heykel 4

gazze heykel 5

gazze heykel 6

gazze heykel 7

gazze heykel 8

İLGİLİ İÇERİK: Yusuke Asai’nin çamur ve topraktan meydana getirdiği duvar resimleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...