Ankara, Konur Sokak’ta ‘Guernica’ izleri

Ankara‘nın Kızılay semtindeki en yoğun sokaklarından birisi olan Konur Sokak‘ın zeminine Picasso’nun en ünlü tablolarından Guernica‘nın bir reprodüksiyonu yerleştirildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi‘nin üyelerinden oluşan “Mutlu Duvar Atölyesi”, Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği çalışmada Picasso‘nun İspanya İç Savaşı esnasında Guernica kentinin Nazi uçakları tarafından bombalanışını tasvir ettiği tablonun bir örneğini sokağın zeminine işledi.

konur sokak picasso 2

Savaşın neden olduğu yıkım ve acıları anlatan Guernica, faşizm karşıtı ve barış yanlısı hareketlerin en önemli sembollerinden biri olarak kabul ediliyor. Mutlu Duvar Atölyesi’nin katılımcıları olan mimarlar, bu tabloyu “İsyan anlamını taşıması” dolayısıyla tercih ettiklerini belirttiler. Tablonun bir örneğini, sokağın zeminine yerleştiren mimarlar, “İsyanın elbette mutluluğa olan bir isyan olmadığını, bu tabloyla mutlu olmak için mücadele fikrini açığa çıkarmak istediklerini” ifade ettiler.

Guernica, http://www.pablopicasso.org/

Guernica

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...