Florida’daki bu tema park, ziyaretçilerine ‘kutsal topraklar deneyimi’ vadediyor

Fotoğrafçı Daniel Cronin, görece çok daha seküler bir şehir olan memleketi Portland, Oregon’dan uzun bir yol giderek Orlando, Florida‘daki The Holy Land Experience (Kutsal Topraklar Deneyimi) adı verilen, Hristiyanlığın kutsal mekanlarını konu alan bir tema parkı ziyaret etti. Trinity Broadcasting Network adlı, dünyanın en büyük dini yayın kuruluşlarından birine ait olan ve yine bu kurum tarafından işletilen tema parkta, Disneyland‘ın hayali karakterlerinin yerini Hz. İsa‘nın ve Hristiyanlık için kutsal kabul edilen diğer figürlerin yer aldığını görüyoruz. Ziyaretçileri karşılayan ve içeride yardımcı olan görevlilerin kostümlerinden en ufak dekorasyon ayrıntılarına kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü tema parkta Hz. İsa’nın çarmıha gerilirken yaşadıklarını gösteren bir “yeniden canlandırma” da mevcut.

The Holy Land Experience açıldığından beri tahmin edilebileceği üzere birçok tartışmaya ve çeşitli ihtilaflara da neden oldu. Bir Yahudi olarak doğan ve sonra Hristiyanlığı seçen Marvin Rosenthal tarafından kurulan tema park, açılmasıyla Yahudileri çeşitli hilelerle Hıristiyanlığa döndüreceği endişesi duyan Jewish Defense League adlı Yahudi dayanışma organizasyonunun büyük bir tepkisini çekti.

İLGİLİ İÇERİK: Kâbe maketini hac kıyafetleriyle ziyaret edince gözaltına alındı

hristiyan tema 2

Dangerous Minds sitesinde belirtildiğine göre söz konusu tema parkla ilgili bir diğer tepki toplayan şey ise, The Holy Land Experience‘ın kendisini bir tema park olarak değil de müze olarak yeniden sınıflandırması sayesinde yılda 300.000 dolar tutarındaki emlak vergisini ödemekten kaçınması. Ayrıca, tema parkın yöneticisi ve CEO’su olan Jan Crouch da, bizzat kendi torunu tarafından hem Trinity Broadcasting Network‘ün hem de parkın gelirlerinden aşırı bir biçimde yararlanmakla suçlanıyor. The Holy Land Experience‘ın iki yıl devam eden inşaatı süresince, Crouch’ın iki köpeğinin kendi odasının yanında ayrı lüks otel odalarında kalması bu eleştirilerle ilgili verilen en çarpıcı örneklerden biri.

hristiyan tema

Genellikle Disneyland‘daki gibi bir hayal dünyasını temel alan tema parkların artık giderek daha “gerçek” olan dünyanın ya da tarihin kendisinden beslenmeye başlaması ve bu temalar üzerinden inşa edilmelerinin en son örneklerinden biri de İstanbul’da yer alan ve büyük bir ölçüde “İstanbul’un Fethi” gibi bir temayla inşa edilen Vialand olmuştu.

hristiyan tema 4

hristiyan tema 5

hristiyan tema 6

hristiyan tema 7

hristiyan tema 8

hristiyan tema 9

hristiyan tema 10

hristiyan tema 11

İLGİLİ İÇERİK: Ünlü rol yapma oyunlarından EVE Online’ın Bob adlı bir Tanrısı var

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...