Kutsal teknolojinin yeni ikonları

İtalyan sanatçı Leonardo Ulian‘a göre, merkezinde bir mikroçip ve onun etrafında da rezistörler, kondansatörler, indüktörler ve transistörler olan bu görseller tam da bizim dünyamızı betimliyorlar. Ulian’ın bu “teknolojik mandalaları” (mandala: Hindu ve Budist semoblizminde evreni temsil eden geometrik figür) elektronik bir çağın ikonları. En büyükleri 1,5 metre uzunluğunda olan her bir mandalanın yaratılması iki hafta kadar sürüyor ve -büyük bir çoğunluğu eBay’daki Rus tedarikçilerden satın alınan- binlerce parçanın bileşiminden oluşuyor.

ulian mandala 2

Ulian, “bu günlerde insanların elektronik cihazlara neredeyse taptığını ve birilerinin mikroçipleri temel alan bir din yarattığını duyarsa buna şaşırmayacağını” ifade ediyor. Sanatçının, teknolojiyle olan ilişkimiz hakkında daha derin soruları tetiklemesini umduğu çalışmaları sonbahar dönemi boyunca Milan‘da sergilenecek.

İLGİLİ İÇERİK: İstihbaratçılar elektrikli sanat eseri düşler mi?

ulian mandala 3

ulian mandala 4

ulian mandala 5

ulian mandala 6

İLGİLİ İÇERİK: 60 saniyede bilgisayarlı çalışma masalarının evrimi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...