Modern Amerikan göçebelerinin uzun yürüyüşü

Seattle’lı fotoğrafçı Adrain Chesser en son projesi için hayatının altı yılının önemli bir bölümünü modern Amerikan göçebelerinin hayatlarını daha yakından deneyimleyebilmek amacıyla ABD‘nin batısını dolaşarak geçirdi.

Bu proje kapsamında Amerikan Yerlilerinden olan Timothy White Eagle‘la işbirliği yapan Chesser, 2006 yılında günümüzün Amerikan toplumunun en kenarında yaşayan bu insanların hayatlarını belgelemek amacıyla yola koyuldu. Chesser’ın bu yolculuğunda çektiği ve Washington, Idaho, Nevada, California ve Oregon gibi eyaletlere değişen mevsimler boyunca seyahat ederek göçebe toplumların hayatlarını belgelediği fotoğraflar The Return (Dönüş) adı verilen bir fotoğraf kitabında biraraya getirildi.

amerikan göçebe 2

Timothy White Eagle, bu göçebelerin “Büyük bir çoğunluğunun yoksullar, bazılarının da eşcinseller, transseksüeller, münzeviler ve bir kısmının da siyasi açıdan radikal düşüncelere sahip kişilerden oluştuğunu” yazıyor. “Hepsi de modern toplumun doğal dünyayla ilişki kurma biçiminde büyük değişikliklere ihtiyaç duyduğuna inanıyorlar. Bu gönüllü öncüler belirsiz arazilerde dolaşarak nesiller önce kaybolmuş bir şeyleri arıyorlar.”

Chesser, io9‘a verdiği demeçte, “Bu projeyi gerçekleştirmenin ona öğrettiği şeyin hayatını değiştirdiğini” söylüyor. “The Return‘deki kişilerin yaşamak için gösterdikleri çabanın ilkelerinden birisi şu: Aldığından daha fazlasını geri ver. Kişisel olarak bu benim enerjiyi, materyalleri ve kaynakları kullanırken uyguladığım bütün yolları sorgulamama neden oldu.”

amerikan göçebe 3

amerikan göçebe 4

amerikan göçebe 5

amerikan göçebe 5-

amerikan göçebe 6

amerikan göçebe 7

amerikan göçebe 8

amerikan göçebe 9

amerikan göçebe 10

amerikan göçebe 11

amerikan göçebe 12

amerikan göçebe 13

The Return‘ün, işitsel ve görsel dosyalarını da içeren dijital bir versiyonuna bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...