Askerlerin silah yerine dev çiçekler taşıdığı çarpıcı kolajlar

Mister Blick adlı yaratıcı bir Fransız sanatçı eski siyah beyaz fotoğraflarla renkli çiçek illüstrasyonlarını bir araya getiriyor. Bu siyah beyaz resimler savaş hâlindeki askerleri siperlerin ve savaş jetlerinin arasında gösteriyor. Fakat böyle bir durumda askerlerin ellerinde taşımaları beklenen silahlar yerine, Blick tarafından fotoğrafa yerleştirilen çiçekleri taşıdıkları görülüyor. Bu da sanki askerlerin kurşunlar yerine devasa taç yaprakları ve çiçek saplarıyla savaştıkları illüzyonunu yaratıyor.

Tamamen farklı bir kökeni olan bu iki malzemenin yan yana getirilmiş olması son derece çarpıcı bir kombinasyon yarattığı ve çiçeklerin de bu savaş fotoğraflarına oldukça etkileyici bir vurgu yaptıkları fark ediliyor. Bu kolajlar ayrıca Blick’in fantezi ve gerçekliği de biraraya getirmesine olanak tanıyor; tamamen gerçeğe dair bu elementler birbirine harmanlandığında aslında bir rüya gibi duran gerçeküstü görseller oluşturuyorlar.

çiçek asker 5

Görsel: Mister Blick

çiçek asker 2

Görsel: Mister Blick

çiçek asker 3

Görsel: Mister Blick

çiçek asker 4

Görsel: Mister Blick

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...