David Lynch’in kamerasından eski fabrika manzaraları

David Lynch‘in en önemli filmlerinden Eraserhead, doğrudan bilinçaltınıza işleyen ve izledikten sonra etkisini günlerce ya da haftalarca yitirmeyen filmlerden birisi, tıpkı sinir bozucu bir tür kâbus gibi. Karanlık bir atmosfere sahip bu siyah beyaz film bu esrarengiz ve tuhaf gücünü bir anlamda çekimlerin yapıldığı yerlerden, doğadan yoksun çürümekte olan bir endüstriyel manzaradan alıyor. Filmde yer alan müziklerin büyük bir kısmı da arkadaki makinelerin tınlamaları ve buharların çıktığı borulardan gelen tıslamalarla dolu.

Lynch’in sanayi devriminin izlerine olan bu takıntısı, The Elephant Man‘deki kirli ve klostrofobik Viktorya dönemi caddelerinden Twin Peaks‘in açılış sahnesine ve 1990 tarihli avangart bir beste olan Industrial Symphony No. 1‘a yaptığı işlerin büyük bir çoğunluğunda vurgulanıyor.

Ünlü yönetmen bir defasında kendisiyle yapılan bir söyleşide şöyle demişti: “Pekala… Bana şöyle deseydiniz, ‘Tamam, ya Disneyland‘a gideceğiz ya da şu artık iyice eskimiş fabrikayı görmeye gideceğiz,’ hiç düşünmeden fabrikanın yolunu tutardım. Nedenini gerçekten bilmiyorum. Sadece bir öyküyü kurgulamak için harika bir yer gibi görünüyor.”

lynch fabrika 2

Lynch; New York, İngiltere ve özellikle Polonya‘daki terkedilmiş fabrikaları çektiği fotoğraflardan oluşan bir koleksiyonu bu yılın başlarında Londra’daki bir galeride sergiledi. Fotoğraflardaki nesneler ilk bakışta normal gibi görünüyor -bir kapı, bir pencere, bir duvar- ama sanatçı bütün bunları bir tür önsezi ve tehdidin tuhaf tonuyla aşılıyor. Diğer bir ifadeyle Lynch bütün bunların ‘Lynchian’ gözükmelerini sağlıyor.

lynch fabrika 3

Lynch, Dazed Magazine‘e verdiği demeçte “bunun olağanüstü bir ruh hali olduğunu” söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Tamamen büyülü olan bir yerdeymişim gibi hissediyorum, doğanın bütün bu sahipsiz fabrikaları geri istediği, ıslah ettiği bir yerde. Gerçekten rüya gibi. Başınızı çevirdiğiniz her yerde son derece heyecan verici ve şaşırtıcı bir şeyler görüyorsunuz, Beatles‘ın Magical Mystery Tour‘undaki gibi. Bütün şehirler giderek daha fazla aynı görünüyorlar. Gerçek hazineler kayboluyor; onların yarattığı bu ruh hali uzaklaşıyor.”

lynch fabrika 4

Lynch’in terkedilmiş fabrikaları fotoğrafladığı koleksiyonun sergisi için hazırlanan kitapla ilgili daha fazla bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...