60 saniyede bilgisayarlı çalışma masalarının evrimi

Bir zamanlar çalışma masalarında yer kaplayan birçok nesnenin işlevi artık yalnızca kişisel bilgisayarlar tarafından yerine getirilebiliyor. Teknolojinin son dönemdeki gelişim hızı da giderek artıyor ve artık kişisel bilgisayar öncesi ve sonrası arasındaki bir ayrımın ötesinde, doğrudan kişisel bilgisayarların gelişiminin yarattığı değişimleri görmek de en az ilki kadar önemli bir hale geliyor.

Harvard Innovation Lab bünyesindeki Best Reviews adlı bir firma tarafından hazırlanan aşağıdaki bu 60 saniyelik videoda, on yıllar süren bu değişim oldukça çarpıcı bir biçimde anlatılıyor. Masanın üzerindeki ve duvardaki fiziksel nesnelerin hepsi giderek ortadan kaybolarak yerlerini bilgisayar üzerindeki sanal karşılıklarına bırakıyorlar.

Projenin yaratıcıları, teknolojik devrimleri özetleyen bu videoyu yapmaya onları teşvik eden şeyin ne olduğunu şöyle açıklıyorlar: “1980’lerdeki bir çalışma masasını yeniden yaratmanın ve bilgisayar çağı boyunca onun geçirdiği dönüşümü taklit etmenin neye benzeyeceğini merak ettik. Teknolojinin dünyamızı nasıl değiştirdiğinin, çalışma masalarımızı temizleyerek hayatlarımızı nasıl basitleştirdiğinin bir illüstrasyonunu yapmak istedik. Her bir yıl için kademeli bir değişimi algılayabilmek genellikle zor, daha uzun süreli bir çekim ise bize deneyimlemiş olduğumuz teknolojik ilerlemeye dair çok daha dramatik bir bakış açısı veriyor.”

Masadaki bütün bu sahneleri oluşturmak için kullanılan malzemeler, bir grup fotoğrafçı ve girişimcinin destekleriyle temin edilen gerçek klasik eşyalar. Klasik Macintosh bilgisayar, eski telefon, faks makinesi, küre, mantar pano, polaroid fotoğraf makinesi, masaüstü kartı gibi eşyaların hepsi eBay üzerindeki bireysel satıcılardan sipariş edildi ve diğer eşyalar ise garaj pazarlarında ve bodrum katlarında terkedilmiş olarak bulundu.

çalışma masaları evrimi 2

Görsel: Best Reviews

çalışma masaları evrimi 3

Görsel: Best Reviews

çalışma masaları evrimi 4

Görsel: Best Reviews

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...