Virgin Galactic’in turistik uzay uçağı yere çakıldı

Virgin Galactic tarafından yürütülen uzay turizmi projesi için tasarlanan, dünyanın yörüngesi ve atmosfer arasındaki bölgeye seyahat edebilen bir uzay uçağı olan SpaceShipTwo, geçtiğimiz Cuma günü Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nde gerçekleştirilen bir test uçuşu esnasında kaza geçirerek parçalandı.

Kaliforniya eyalet polisinin, bölgeye ait yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada kaza sonucunda bir kişinin öldüğünü ve ağır yaralı bir diğer kişinin de bir acil helikopteriyle en yakındaki hastaneye kaldırıldığını belirtti. Virgin Galactic de dün gerçekleştirdiği bir basın toplantısında iki pilota dair verilen söz konusu raporu doğruladı ve uçaktaki iki pilotun, firmanın havacılık alanında partneri olan Scaled Composites tarafından eğitildiğini ve görevlendirildiğini ekledi.

Associated Press‘in, konuyla ilgili yayınladığı tweet’e göre, olaya tanık olan bir şahıs uçağın roketleri ateşlendikten sonra havadayken patladığını belirtiyor. Söz konusu bu ateşleme safhasının SpaceShipTwo’nun kendi kendine uçma süreci için son derece önemli bir safha. Zira uçağın bu aşamaya gelmesi için kendisinden daha büyük ve onu uçuş yüksekliğne kadar taşıyan bir uçak olan WhiteKnightTwo‘dan ayrılması gerekiyor. Virgin, yine dün yaptığı açıklamada WhiteKnightTwo’nun güvenli bir biçimde yere indiğini doğruladı.

Söz konusu kazaya neden olan şeye dair henüz ortada kesin bir bilgi bulunmuyor. National Transportation Safety Board adlı taşımacılık güvenliği ile ilgili kurumun kazaya dair bugünden başlayarak günlerce sürecek bir soruşturma başlatması bekleniyor.

spaceshiptwo kaza 2

Virgin Galactic’in CEO’su George Whitesides şirketin dün yaptığı basın açıklamasında, “Uzayın zor bir alan olduğunu ve bugünün de zorlu bir gün olduğunu” belirtti ve şöyle devam etti, “Ama, bu araçlar üzerinde yoğun bir mesai harcayan dostlarımız için olduğu kadar onları uçuran dostlarımız için de devam etmemiz gerektiğine inanıyoruz.”

Virgin Galactic, milyarder bir girişmci olan Richard Branson‘ın sahip olduğu Virgin Group’a bağlı bir uzay turizmi şirketi. Firmanın amacı ise SpaceShipTwo ve WhiteKnightTwo gibi dünyanın yörüngesinin hemen altındaki uzaya kişi başına 250.000 dolar gibi bir ücretle yolcu taşıyacak olan uzay uçaklarından oluşan bir filoyu yönetmek.

SpaceShipTwo 2009 yılında tanıtıldı ve 2013’te ilk kendi kendine uçuşunu gerçekleştirdi. SpaceShipTwo ilk olarak Virgin Galactic ve Scaled Composites arsındaki ortak girişimin bir parçası olarak geliştirildi. 2012 yılında ise Virgin, bu girişimin tek sahibi haline gelerek ona The Spaceship Company adını verdi.

Branson, bu yıl yaptığı bir açıklamada yılın sonlarına doğru ya da 2015’in başlarında şirketin gerçekleştireceği ilk ticari uçuşta bulunmayı umduğunu belirtmişti. Leonardo DiCaprio ve Stephen Hawking gibi ünlü isimlerin de dahil olduğu 700’den fazla kişinin Virgin Galactic’in gerçekleştireceği uçuşlar için şimdiden yer ayırttığı biliniyor. SpaceShipTwo’nun geçirdiği bu kazanın ise şirketin ticari operasyonlarını nasıl etkileyeceği henüz belirsizliğini koruyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...