Mozaik sanatçısı Chicago’nun çukurlarını çiçeklerle dolduruyor

Son 30 yılda geçirdiği en sert kış mevsimlerinden birinin ardından, Chicago‘nun caddeleri yapılan incelemelere göre yaklaşık olarak 600.000 kadar yol çukuruyla kaplandı. Bütün bu çukurlar da bazı caddeleri neredeyse üstünden geçilemez duruma soktu ve şehrin sakinlerine de büyük bir rahatsızlık verdi. Mesele o kadar büyük bir hâl aldı ki, şehir yönetimi yedi günde Ulaştırma Bakanlığı tarafından yamalanan yol çukurlarını gösteren bir Yol Çukuru İzleyicisi oluşturdu. Fakat bazı Chicago’lular sadece oturup bir yardım beklemeyi reddederek çok daha etkin bir yol izledi. Bu yol çukurlarını orijinal mozaik çinilerle doldurmayı tercih eden sanatçı Jim Bachor da onlardan birisi.

İLGİLİ İÇERİK: Ünlü sokak sanatçısı JR ‘Şehrin Kırışıklıkları’ için İstanbul’da

yol çukuru sanatı 2

yol çukuru sanatı 3

1990’larda antik döneme ait sanat eserlerini görmek için İtalya’ya yaptığı seyahatlerden de etkilenen Bachor, uzun yıllardır mozaik çalışmaları üretiyor. Sanatçı bu yol çukuru projesi için, ilk aşamada 7 yol çukurunu Chicago eyalet bayrağından da esinlenerek hazırladığı kendi orijinal sanat eserleriyle doldurdu. Bazı mozaiklerde sade bir POTHOLE (YOL ÇUKURU) ibaresi yer alırken diğerlerinde çeşitli rakamlar ya da en yakındaki tamircinin telefon numarası bulunuyor (şehirde bu yol çukurları yüzünden 1100 adet araba hasarının meydana geldiği belirtiliyor). Bachor, bu yol çukurlarının Chicago’da yaşamanın kaçınılmaz bir parçası olduğunu ve bu çalışmalarının da şehir yönetimine karşı bir şikayet olarak değil de, bir tür şehirlilik bilincinin yansıması olarak ele alınması gerektiğini söylüyor.

yol çukuru sanatı 4

yol çukuru sanatı 5

yol çukuru sanatı 6

Bu projesini geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yeni çalışmalarıyla devam ettiren Bachor, Chicago’nun yol çukuru problemine bir çare bulmak adına bu kez bir dizi çiçek mozaikleri oluşturdu. Bir nevi gerilla sanatçılık yöntemiyle şehrin caddelerindeki yol çukurlarını çiçek desenli mozaiklerle kaplayan Bachor, bu sonbahar aylarında henüz etkili yağışlar başlamadan önce dört çalışmasını ayrı noktalara yerleştirdi. Havalar kötüleştikçe, bütün bu sanat eserlerinin de giderek kaybolacağı kesin, fakat sanatçı yine de her bir parçayı nereye yerleştirdiğinin bir fotoğraf ve adres listesini de tutuyor.

yol çukuru sanatı 7

yol çukuru sanatı 8

yol çukuru sanatı 9

yol çukuru sanatı 10

yol çukuru sanatı 11

yol çukuru sanatı 12

Bachor’ın mozaik çalışmalarından oluşan bir sergi de önümüzdeki ayın başlarında Chicago’daki bir galeride gösterilecek.

İLGİLİ İÇERİK: Şehirlerin çevre üzerindeki etkisini konu alan sezgisel şehir haritaları

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...