Pink Floyd’un son albümünde Türkçe şarkı adı sürprizi

Pink Floyd‘un son albümü olan The Endless River‘da efsanevi grubun Türkiye’deki hayranlarını oldukça heyecanlandıracak bir sürpriz bulunuyor. Grubun 15. stüdyo albümü olan ve 18 şarkıdan oluşan The Endless River‘da ‘Anısına‘ adlı Türkçe isimli bir şarkının yer aldığı açıklandı.

Söz konusu bilgi, Türkiye’deki Pink Floyd hayranlarının bir araya geldiği pinkfloydturk.net sitesinden bir kullanıcının, Twitter aracılığıyla grup üyelerinden David Gilmour’un aynı zamanda albüme de katkısı olan eşi yazar Polly Samson’la iletişime geçmesiyle teyit edildi. Albüme dair yayınlanan basın bildirilerinde ‘Anisina‘ şeklinde belirtilen şarkı adının gerçekten Türkçedeki anlamıyla kullanılıp kullanılmadığı sorusuna, “Evet” yanıtını veren Samson’ın ardından bir diğer onaylama da albümün dağıtımcılığını üstlenen EMI Türkiye’den geldi. ‘Anisina‘, yine aynı albümde yer alan Fransızca isimli ‘Allons-y‘ adlı şarkıyla beraber, 47 yıl önce kurulan Pink Floyd’un İngilizce bir isme sahip olmayan ilk şarkısı olma özelliğini taşıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Floyd’un ‘Uzay Destanı’

Geçtiğimiz ay BBC’ye verdiği demeçte The Endless River‘ın son albümleri olacağını, “bu bizim çıkardığımız son şey olacak” sözleriyle belirten David Gilmour, albümün 2008 yılında hayatını kaybeden Richard Wright‘ın geride bıraktığı besteler üzerinde şekillendiğini ve ona ithaf edileceğini söylemişti.

Merakla beklenen son Pink Floyd albümü The Endless River, 10 Kasım’da yayınlanacak.

İLGİLİ İÇERİK: Pink Floyd’un 1975’teki ‘turne planını’ anlatan çizgi roman

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...