‘2001’in devamı niteliğindeki TV dizisi Ridley Scott imzası taşıyacak

Stanley Kubrick‘in ünlü bilim kurgu yapıtı 2001: A Space Odyssey‘in, Ridley Scott yapımcılığını üstlendiği bir TV dizisiyle devam ettirileceği açıklandı. 3001: The Final Odyssey adlı yeni TV dizisinin yine bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke‘ın aynı adlı romanını temel alacağı ve 2015 yılı içerisinde gösterime gireceği belirtildi.

SlashFilm‘de yer alan habere göre 3001’in ekran uyarlamasının senaryosu, Pirates of the Caribbean’ın da senaryosunu yazan Stuart Beattie imzasını taşıyacak. TV dizisi daha çok, 2001’de kendilerini taşıyan uzay aracının yapay zeka sistemi HAL-9000 tarafından derin uzaya atılan ve dünyanın 1000 yıl sonraki geleceğinde yeniden uyanan astronot Frank Poole etrafında şekillenecek.

Ridley Scott, söz konusu projede almış olduğu rol dolayısıyla heyecanlı olduğunu belirtti. Alien, Blade Runner ve Prometheus gibi bilim kurgu filmlerinin yönetmeni konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Clarke’ın olağanüstü Odyssey serisinin ve elbette Kubrick’in 2001 uyarlamasının her zaman büyük bir hayranı oldum. Bu mirası seyirciye taşıma sürecinin bir parçası olmaktan ve bu büyük sinema geleneğini, hikayenin ve onun yaratıcılarının hak ettiği biçimde devam ettirmekten dolayı büyük bir heyecan duyuyorum.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...