Uzay çağına ait sesler çıkaran akustik bir enstrüman: Yaybahar

İstanbullu müzisyen Görkem Şen tarafından tasarlanan Yaybahar adlı bu yeni akustik enstrüman şimdiye kadar ancak eski bilim kurgu filmlerinde duyduğumuz olağanüstü sesleri, en ufak bir elektrik altyapı olmadan son derece etkileyici bir biçimde çıkartabiliyor. Kulağa aynı zamanda bir synthesizer gibi gelen bu yaylı enstrüman, yatay kordonlarına bir tokmakla vurarak ve onu üzerinde dolaştırarak, dikey telleri çekip tıngırdatarak ve yine ayaktayken alt kısmındaki davulu çalarak icra ediliyor.

Olgu Demir tarafından aşağıdaki video için yapılan açıklamada, “tellerden gelen titreşimlerin sarmal yaylar aracılığıyla bendirlere (frame drums) iletildiği ve bu titreşimlerin de sarmal yaylar üzerinde geriye ve ileriye doğru yankılanan zarlar tarafından sese dönüştürüldüğü” ifade ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Uygarlık tarihini değiştiren, dünyanın en eski şarkısını dinleyin

Yaybahar by Görkem Şen from Olgu Demir on Vimeo.

Aşağıdaki videoda ise Yaybahar‘ın bir TED sunumunda özel bir görsel çalışmayla birlikte yine Görkem Şen tarafından icrası görülebilir.

İLGİLİ İÇERİK: İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın sonsuz melodisi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...