Ünlü albüm kapaklarının şaşırtıcı genişletilmiş versiyonları

Özellikle plakların altın çağını yaşadıkları dönemlerde albüm kapakları sanatçılara üzerinde rahatça oynayabilecekleri ve çeşitli deneyler yapabilecekleri kadar geniş bir alan tanıyordu.

Birçoğu için, albüm kapaklarında yer alan bu fiziksel sanat eserleri müziğin kendisi kadar önemliydi ve bir şekilde birbirlerini tamamlıyorlardı.

Bu durum, çok daha küçük bir alan sunan ve birbiri üzerine katlanan sayfaları içeren kasetlerle büyük bir değişime uğradı. Ardından gelen CD‘ler albüm kapakları açısından kasetlere göre yine de daha geniş bir alan sağlıyordu.

Fakat günümüzde, fiziksel albüm kapakları ve çalışmaları, kullandığımız elektronik cihazlarımızdaki uygulamalarda görülebilen jpg formatlı dijital dosyalarla yer değiştirmiş durumda. Birçok müzik dinleyicisi için kolaylık ve erişilebilirlik en çok ihtiyaç duyulan şey haline geldi. Öyle ki, artık dinlediğimiz müziğin ses kalitesinden bile bu kolaylık ve erişilebilirlik uğruna çoğu zaman feragat edebiliyoruz.

Aptitude adlı yaratıcı bir web tasarım stüdyosu, artık giderek arka planda kalmaya başlayan bu albüm kapaklarını yeniden ve daha geniş bir açıdan görmemize yardımcı olan bir çalışma gerçekleştirdi. Albüm kapaklarındaki resmi genişleterek bize daha geniş bir perspektif sunan bu çalışmaların elbette orijinal resimlerle gerçek bir bağı bulunmuyor. Fakat, bütün bu yeniden tahayyül etme sürecinin sonunda ortaya çıkan işler, albüm kapaklarını da yeniden ve belki “gerçekten” görmemize yardımcı oluyor.

Blur, Parklife - 1994

Blur, Parklife – 1994

Bruce Springsteen, Born in the U.S.A. - 1984

Bruce Springsteen, Born in the U.S.A. – 1984

Fatboy Slim, Why Try Harder - 2006

Fatboy Slim, Why Try Harder – 2006

Michael Jackson, Off the Wall - 1977

Michael Jackson, Off the Wall – 1977

The Beatles, Abbey Road - 1969

The Beatles, Abbey Road – 1969

Nirvana, Nevermind - 1991

Nirvana, Nevermind – 1991

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...