İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın sonsuz melodisi

Kâr amacı taşımayan bir internet ansiklopedisi olan Wikipedia (Vikipedi) kullanıcılarının yaptığı katkılarla sürekli gelişmekte olan büyük bir bilgi kaynağı. Dünyanın her yerinden ve birçok dilden ziyaretçisi olan bu internet ansiklopedisindeki makaleler ve bilgilere her gün yenileri ekleniyor ya da varolanlar güncellenip genişletiliyor.

Stephen LaPorte ve Mahmoud Hashemi tarafından geliştirilen bir proje Wikipedia‘nın bu güncelliğini ve sürekli yenileniyor oluşunu son derece yaratıcı bir biçimde vurguluyor. Listen to Wikipedia adlı bu projede, gerçek zamanlı bir ses dönüştürücüsü, Wikipedia üzerinde yapılan her bir değişikliği “dinlenebilir” hâle getiriyor.

İLGİLİ İÇERİK: Uygarlık tarihini değiştiren, dünyanın en eski şarkısını dinleyin

Söz konusu projenin internet sitesinde görülebileceği gibi, çan sesleri Wikipedia‘ya yeni bir bilgi eklendiğine, yaylılar ise halihazırdaki bilgiler üzerinde bir düzenleme yapıldığına işaret ediyor. Yapılan düzenlemelerin büyüklüğüne göre de çıkan ses o denli kalınlaşıyor.

Projenin internet sitesi üzerinde görülen yeşil yuvarlaklar Wikipedia’ya kayıtlı olmayan kullanıcıların yaptığı düzenlemeleri, mor yuvarlaklar da ansiklopedinin sisteminde bulunan otomatik araçlar tarafından yapılan düzenlemeleri belirtiyor. Diğer yandan, siteye kayıt yaptıran her yeni üye de bir yaylı enstrüman sesiyle temsil ediliyor.

Bu devasa internet ansiklopedisinin büyümesini işitsel bir düzlemde takip edebilmeyi sağlayan proje, sürekli değişmekte ve güncellenmekte olan bütün bu bilgilere oldukça geniş ve farklı bir açıdan bakmaya olanak tanıyor.

Listen to Wikipedia‘ya bu adresten ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Uzay çağına ait sesler çıkaran akustik bir enstrüman: Yaybahar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...