Japon oyuncak bebek Kokeshi’nin büyüleyici yapılış süreci

3D yazıcıların artık giderek yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde, el yapımına dayanan zanaatlerdeki keyfi ve güzelliği unutmak da aynı ölçüde kolaylaşıyor. Japon el sanatının en önemli örneklerinden ve 400 yıllık tarihi olan kokeshi bebekleri söz konusu keyif ve güzelliğin en çarpıcı örneklerinden biri. Bu geleneksel tahta figürler Japonya‘nın kuzey bölgesine gelen ziyaretçilere yönelik hediyelik eşya amacıyla yapılıyor. 10 farklı bebek çeşidi olsa da, her bir bebeğin ortak özelliği görece büyük bir başa ve kolları ve bacakları olmayan silindirik bir vücuda sahip olması.

Aşağıda görülen videoda bu sanatın ustalarından Sendai, Japonya’da yaşayan Yasuo Okazaki‘nin el işçiliğine odaklanılıyor. Okazaki, yalnızca birkaç basit araç kullanarak ahşap bloklara şekil vererek bir başı ve vücudu olan etkileyici bir yuvarlaklıkta bebekler ortaya çıkarıyor. Daha sonra da onları babasından devraldığı ve Naruko tarzı adı verilen özgün bir yöntemle boyayarak son şeklini veriyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...