Bir kuyrukluyıldızın büyüsünü ‘gerçeğin’ karanlığına gömen yeni fotoğraflar

rosetta görevi 13

Binlerce yıl boyunca insanlar çok uzaklardan gelip geçen kuyrukluyıldızlara tanık oldular. Uzun ve etkileyici kuyruklarıyla aniden gökyüzünde beliren bu parlak objeler onlar için neredeyse büyülü bir etkisi olan bilinmeyen ve gizemli nesnelerdi. Söz konusu bu gizem ve büyü artık yerini -bugün onu tanımladığımız anlamıyla- gerçeğin kendisine bıraktı. Rosetta görevi kuyrukluyıldıza dair ilk defa bu denli yakın bir perspektiften görüntüler elde edilmesini sağladı. Uzay aracının 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyrukluyıldızının yüzeyine dair elde ettiği görüntüler sarp kayalar ve keskin uçurumlarla kaplı engebeli bir çevreyi gözler önüne seriyor. Rosetta görevi kapsamında kuyrukluyıldıza iniş yapan Philae yüzeye dair ilk fotoğraflarını göndermeye başladı.

Aşağıda görülen fotoğraflar arasında Philae ve Rosetta tarafından yüzeye inmeden önce çekilen görüntülerle birlikte doğrudan yüzeyden çekilen bu ilk kareler de yer alıyor.

Uzayın karanlığında yolculuğuna devam eden bu kuyrukluyıldız Güneş’ten 447 milyon kilometre uzaklıkta. Kuyrukluyıldızın kendisi kömürden bile daha siyah. Yüzeydeki özellikleri aydınlatabilmek için bu siyah beyaz görüntülerin bazılarındaki karşıtlık daha da arttırıldı.

rosetta görevi

Kuyrukluyıldızın yörüngesine yerleşen Rosetta uzay aracı OSIRIS adlı geniş ve dar açılı bir kameraya sahip. Yüzeye iniş yapan Philae ise ÇIVA adı verilen ve yüzeyin panoromik fotoğraflarını çeken altı kameradan oluşan bir sete ve iniş esnasında kuyrukluyıldızın resimlerini çeken ve yüzeyin dokusu ve yapısı üzerine yapılacak çalışmalarda yardımcı olacak ROLIS adlı bir diğer kameraya sahip.

rosetta görevi 2

rosetta görevi 3

rosetta görevi 4

rosetta görevi 5

rosetta görevi 6

rosetta görevi 7

rosetta görevi 8

rosetta görevi 9

rosetta görevi 10

rosetta görevi 11

rosetta görevi 12

rosetta görevi 14

rosetta görevi 15

rosetta görevi 16

rosetta görevi 17

rosetta görevi 18

rosetta görevi 19

Kaynak: Wired

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...