Bilinmeyen fotoğrafları, eşyaları ve kostümleriyle Zeki Müren sergisi

İstiklâl Caddesi üzerinde bulunan Yapı Kredi Kültür Merkezi bugünlerde oldukça ilgi çekici bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Klasik Türk müziğinin en önemli isimlerinden Zeki Müren‘in çocukluk döneminden son günlerine kadar daha önce yayınlanmamış çeşitli fotoğrafları ve kostümleri içeren sergi aynı zamanda sanatçının gündelik yaşamını da gözler önüne seriyor.

İşte Benim Zeki Müren adlı sergi sanatçının, hayattayken yalnızca bir kısmını düzenleyebildiği fotoğraflarının yanında plakları, şiirleri, notları ve arşiv görüntülerini ziyaretçilerle buluşturuyor.

iste benim zeki muren 2

Serginin küratörlüğünü üstlenen ve sergi için 5 ay hazırlık yaptıklarını belirten Derya Bengi konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Sergimizde sanatçının gazino ve film mukaveleleri, plak şirketiyle anlaşmaları, annesinden gelen mektupları, kostümleri, çizmeleri ve gözlükleri bulunuyor. Sergide günlük hayata dair çok şey söyleyen belgeler de var.”

iste benim zeki muren 3

iste benim zeki muren 4

iste benim zeki muren 5

iste benim zeki muren 6

iste benim zeki muren 7

iste benim zeki muren 8

Yapı Kredi Private Banking ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan İşte Benim Zeki Müren sergisi 20 Aralık’a kadar ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...