Star Wars fragmanlarının evrimi

Geçtiğimiz Cuma günü, Disney ve Lucasfilm işbirliğiyle hazırlanan yeni Star Wars filmi The Force Awakens‘ın ilk teaser fragmanı yayınlandı. Filmin gösterime girmesine henüz bir yıldan daha uzun bir süre olsa da özellikle serinin hayranlarının heyecanı söz konusu ilk görüntülerle birlikte iyice arttı.

Yönetmenliğini J.J. Abrams‘ın üstlendiği filmin başrollerinde yer alan Harrison Ford, Carrie Fisher ve Mark Hamill daha önceki Star Wars filmlerinde de canlandırdıkları Han Solo, Princess Leia ve Luke Skywalker karakterlerine yeniden hayat verecekler.

Star Wars serisinin son filmin beyaz perdede gösterimin ardından yaklaşık 10 yıl gibi oldukça uzun bir süre geçti. Efsanevi serinin 2005’te gösterime giren Revenge of Sith ile birlikte tamamlanmasının ardından Disney’in öncülüğünde yeni bir Star Wars filminin çekimlerine başlanacağı duyurusu büyük bir heyecanla karşılandı. Sinema izleyicisine, nasıl bir evrenle karşılaşacaklarının ilk ipuçlarını veren bu fragman, daha önceki Star Wars fragmanları gibi gösterim tarihinden bir yıl önce yayınlandı. İlki 1976’da yayınlanan efsanevi serinin fragmanları kronolojik bir açıdan yeniden izlendiğinde, zaman içinde Star Wars filmlerinin ve genel olarak sinemanın geçirdiği değişim de açık bir biçimde görülebiliyor.

 

1976

American Graffiti filmiyle tanınan genç bir yönetmenin “bir erkek, bir kız ve bir evrenin öyküsü” olarak tanıtılan yeni filminin ilk fragmanı.

İlk Star Wars filminin gösteriminden bir yıl önce yayınlanan fragman “zamanının ışık yılları ötesinde bir manzara” sunmayı vadediyor.

 

1979

The Empire Strikes Back filminin bu teaser fragmanı canlı aksiyon sahneleri yerine Ralph McQuarrie tarafından hazırlanan sanat eserlerini içeriyor. Fragmana dahil edilen resimlerde, Luke bir tauntaun’un üzerinde, Darth Vader bir Star Destroyer’ın üzerinde gösteren çalışmaların yanında, Luke’un Darth Vader’la olan son düellosunu betimleyen bir çalışma da yer alıyor.

 

1982

Return of the Jedi‘ın (Jedi’nin Dönüşü) teaser fragmanında, film gösterime girdiğinde değişmiş olan birçok ayrıntı var. Bunlardan birisi, fragmanın filmin adını “Revenge of the Jedi” (Jedi’nin İntikamı) olarak sunması. Star Wars wiki’sine göre George Lucas, Jedi‘nin intikam peşinde koşmayacağına inandığı için bu sözcüğü “return” (dönüş) olarak değiştirdi.

 

1998

1999’da gösterime giren The Phantom Menace‘ın fragmanı, orijinal üçlemenin başlangıcının bir açıklamasıyla birlikte izleyiciye bir sonraki üçlemeyi tanıttı.

Fragmanın en iyi yerlerinden birisi, hiç şüphe yok ki Samuel L. Jackson’ın göründüğü sahnelerdi.

 

2001

Muhtemelen gelmiş geçmiş en tuhaf teaser fragmanlardan biri olan, Attack of the Clones‘un bu önizlemesinde Darth Vader’ın nefes alıp verme sesine Star Wars evreninden çeşitli sahneler eşlik ediyor.

 

2004

Revenge of the Sith‘in fragmanı, filmde yer almasa da (bir bebek olarak görünmesinin dışında) Luke’u gösteriyor. Bu filmde onu görmeyi uman Star Wars hayranları, The Force Awakens‘da Mark Hamill’in de yer alacağını öğrenmekten çok mutlu oldular.

 

2014

Nihayetinde, bu yazıyı okuyanların büyük bir kısmının çoktan izlediğini tahmin ettiğimiz, Star Wars: The Force Awakens‘ın ilk teaser fragmanı.

 

Editörün Notu: Yaşamın neredeyse her alanında etkileri giderek artan biçimde hissedilmeye devam eden teknolojinin sinema üzerinde de dönüştürücü bir etkisi olduğu bir gerçek. Yaklaşık kırk yıllık bir tarihi olan Star Wars filmleri de sinema teknolojisinin nasıl bir evrim geçirdiğini en etkili gösteren örneklerinden biri. Muazzam bir çeşitliliği, sayısız gezegeni ve farklı kültürü barındıran son derece geniş bir evreni betimleyen Star Wars‘un; dünyamızın özellikle bu son kırk yılda içinde bulunduğu tektipleşme, tek bir kültüre ve yaşam biçimine indirgenme sürecine paralel bir biçimde giderek daha da popülerleşmesi de son derece anlamlı. Popüler kültürün en çarpıcı ürünlerinden biri olarak bu tektipleşme sürecine de nihayetinde muazzam katkılar sunan Star Wars; evreninde barındırdığı çeşitliliğin, “bu dünyadaki” izleyiciler tarafından ancak sembolik bir düzeyde kutlanılabildiği bir fenomen ve dünyanın otantikliğinden beslenen ama ona yabancı(laştıran) bir imgeler bütünü olarak sinema tarihindeki yolculuğuna devam ediyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...