Güneş Sistemi’nin fethini hayal eden kısa film: ‘Wanderers’

İsveçli animatör ve dijital sanatçı Erik Wernquist‘in hazırladığı Wanderers adlı bu kısa film, Güneş Sistemi‘ndeki Dünya‘ya komşu gezegenlerin gerçekçi betimlemelerini biraraya getirmek amacıyla NASA arşivlerinde yapılan titiz bir araştırmanın sonucunda oluşturuldu. Dört dakikadan daha az süren bu video, izleyicileri Güneş Sistemi boyunca nefes kesici bir yolculuğa çıkartıyor. Bir belgesel niteliği taşımayan kısa film, insanlığın Dünya’nın ötesine uzanması durumunda evrendeki bu yerimizin nasıl görüneceğine dair özenli ve zekice hazırlanmış bir kurgu.

Wernquist, her bir sahnedeki esin kaynağının ve görselin nereden geldiğini gösteren, çalışmasına dair daha detaylı bir açıklamayı da bu adresten yayınladı.

Kısa filmde görüntülere, ünlü bilim insanı Carl Sagan‘ın sesi eşlik ediyor. Wernquist, Sagan’ın 1994 tarihli kitabı Pale Blue Dot‘tan bir bölümü okuduğu kısmı videoya yerleştirerek anlatılanlar ve gösterilenler arasında etkileyici bir uyum sağlıyor.

Carl Sagan’ın videoda yer alan metninin Türkçesi ise şöyle:

“Sahip olduğu bütün materyal avantajlarına rağmen, yerleşik hayat bizi gergin ve tatminsiz olarak bıraktı. Köylerde ve şehirlerdeki 400 nesilden sonra bile, bir şeyi unutmuş değiliz. Önümüzde uzanıp giden yol usulca bizi çağırıyor, tıpkı neredeyse unutulmuş bir çocukluk şarkısı gibi. Uzak diyarlara yaptığımız yatırımlara hep keskin bir romantizm duygusu eşlik eder. Bu cazibe, öyle sanıyorum ki, hayatta kalışımızın en temel unsurlarından biri olan doğal seçilim tarafından özenle hazırlanmıştır. Uzun yaz mevsimleri, yumuşak kışlar, bereketli hasatlar, bol miktarda av hayvanları – hiçbiri sonsuza kadar devam etmez. Geleceği öngörmek bizim kudretimizin ötesindedir. Felâketlere yol açan hadiseler bize sinsice yaklaşmanın ve bizi habersiz yakalamanın bir yolunu bulur. Kendi yaşamımızı, ya da dahil olduğumuz grubun ya da türün yaşamını huzursuz, yerinde duramayan az sayıdaki kişiye borçlu olabiliriz; keşfedilmemiş diyarlara ve yeni dünyalara doğru, açıkça ifade edemedikleri ya da anlayamadıkları bir arzu tarafından çekilen bir avuç azınlığa.

Herman Melville, Moby Dick‘de bütün çağların ve meridyenlerin gezginleri için şunları söyler: ‘Uzaklardaki şeylere dair duyduğum bitmek bilmeyen bir hevesin ızdırabı içindeyim. Yabancı denizlere doğru yelken açmaya aşığım…’

Belki henüz biraz erken. Belki zamanı henüz gelmedi. Fakat, henüz dile getirilmemiş fırsatların sözünü veren bu diğer dünyalar işaret ederek bizi çağırıyorlar.

Güneşin etrafında sessizce dönerek bekliyorlar.”

Çev: Cenk Atlı

wanderers 7

wanderers 2

wanderers 3

wanderers 4

wanderers 5

wanderers 6

wanderers 8

wanderers 9

wanderers

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...