Shakespeare’in ‘Birinci Folyo’su Fransa’da bir kütüphanede bulundu

William Shakespeare‘in bütün eserlerini biraraya getiren ilk kitabı olan ve edebiyat tarihçileri tarafından Birinci Folyo adıyla bilinen baskısı Fransa’da bir kütüphanede bulundu.

Günümüze kalan Birinci Folyo’ların sayısını 233’e yükselten bu son derece değerli kitabın iki yüz yıldır Fransa‘nın kuzeyinde yer alan Saint-Omer‘deki bir kütüphanede dokunulmadan durduğu belirlendi.

Aynı zamanda bir Ortaçağ edebiyatı uzmanı olan kütüphaneci Rémy Cordonnier geçtiğimiz Eylül ayında 1623 yılında basılan bu kalın ciltli kitaba rastladığında, hazırlanmakta olan bir “Anglo-Saxon” yazarları sergisi için kullanabileceği kitaplar arıyordu.

Cordonnier, “ilk başta elinde tuttuğu bu yıpranmış kitabın bir hazine olduğunu farkedemediğini ve kitabın diğer Shakespeare yapıtları gibi 18. yüzyıla tarihlenerek kütüphanenin kataloğunda yanlış bir biçimde tanımlandığını” ifade etti.

The Guardian‘da yer alan habere göre, Cordonnier daha sonra, o esnada Londra’daki British Library’de çalışmakta olan Shakespeare üzerine dünyanın en seçkin uzmanlarından biri olan, Reno’daki Nevada Üniversitesi’nden Prof. Eric Rasmussen’le iletişime geçti. Rasmussen’in, “ona posta yoluyla gönderdiği parçalara büyük bir ilgi gösterdiğini” belirten Cordonnier, sonrasında kitabı bizzat incelemeye gelen uzmanın, onun Birinci Folyo olduğunu çok geçmeden tespit ettiğini ifade etti.

Orijinal haliyle 300 sayfadan oluştuğuna inanılan söz konusu kitabın 30 sayfası ve başlığı içeren giriş sayfası kayıp olsa da, söz konusu kitabın önümüzdeki yaz bu Fransa’daki bu kütüphanede gerçekleştirilecek olan serginin en büyük ilgi odağı olacağı kesin.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...