Fransa’da bir şehir sokak reklamlarını kaldırıp yerine ağaç dikmeye karar verdi

Fransa‘nın güneydoğusunda yer alan Grenoble şehrinin yönetimi, halka açık alanlarda reklam gösterimini yasaklayan dikkat çekici bir karara imza attı. Avrupa‘da bir ilk olan söz konusu uygulama kapsamında şehirde bulunan 64’ü billboard olan toplam 326 reklam noktası ortadan kaldırılacak. 2015’in Ocak ayından Nisan ayına kadar tamamlanması beklenen süreçte şehrin açık alanda bulunan bütün reklam anlaşmalarının da iptal edileceği bildirildi.

Telegraph‘da yer alan habere göre, şehrin belediye başkanı Eric Piolle konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kaldırılan reklam panolarının yerine 50 ağaç dikeceklerini ve duvardaki reklam alanlarını da kamu spotlarıyla değiştireceklerini belirtti.

Kamuya açık alanları özgürleştirmek adına atılan bu sıradışı adımda, kültürel ve sosyal etkinlik duyurularına ise gerekli alanın ayrılmaya devam edeceği açıklandı.

Fransa’da öğrenci olmak için en iyi şehir seçilen ve Forbes dergisinin de dünyadaki beşinci en yenilikçi şehir olarak gösterdiği Grenoble, söz konusu kararıyla birlikte yıllık 590 bin avro (yaklaşık 1 milyon 600 bin TL) gibi bir kazançtan da vazgeçmiş oluyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...