Serinin köklerine dönen ‘Terminator Genisys’in ilk fragmanı yayınlandı

Arnold Schwarzenegger‘in de oyuncu kadrosunda yer aldığı yeni Terminator filmi Terminator Genisys‘in ilk fragmanı yayınlandı. İlk filmi 1984 yılında yayınlanan bu efsanevi bilim kurgu serisinin beşinci yapımı olan yeni film, alışık olduğumuz Terminator filmlerinden oldukça farklı bir çizgide. Hikayenin başlangıcına dönerek, seriyi bir anlamda yeniden başlatan Genisys, aksiyon ve görsel efekt açısından da beklentileri fazlasıyla karşılayacak gibi duruyor. Film, Sarah Connor’ın geçmişte, 1984’te bile bir hayli belalı bir kadın olduğu ve bir şekilde Terminator’ın de onun babası olduğu alternatif bir evrende yer alıyor.

Buraya kadar her şey biraz uçuk görünse de, orijinal ilk iki filmin hayranı olanların yeni filmin bu ilk görüntülerine burun kıvırmaları oldukça zor. İkonik sahneleri, replikleri, kötü adamları yeniden yaratıp bu defa hepsini farklı biçimlerde konumlandırdığı görülen filmin fragmanı, Genisys‘in bir anlamda ilk iki filmin bir karışımı olduğu izlenimini veriyor. Bu nostaljik tavrın elbette oldukça bilinçli bir yaklaşım olduğu çok açık. Film yapımcıları, son Terminator filmlerinin izleyicilerde pek de olumlu bir etki bırakmadığının farkındalar ve dolayısıyla serinin kötü bölümlerini atarak asıl ilgi çeken öykünün kendisine bir dönüşün peşindeler. Genisys, robotların insanlığı yok etmeyi denediği aynı bilindik konu etrafında şekillense de, çok daha fazla zamanda yolculuk öğesiyle ortalığı biraz daha karıştırarak yeni bir üçlemenin hazırlayıcısı işlevi görüyor.

Terminator Genisys‘in 1 Temmuz 2015’te gösterime girmesi bekleniyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...