En fantastik Yeşilçam filmleri yeniden beyaz perdede

Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından 2011’den beri düzenlenen FantasturkaTürk İşi Fantastik Filmler Festivali” bu yıl da birbirinden fantastik Türk filmini sinemaseverlerle buluşturuyor. 1950’lerden bugüne kadar gelen dönemde çekilen Yeşilçam‘ın fantastik yapımları bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan festivalde “Türk İşi Fantastik Filmler” ve “Türk İşi Western-Kovboy-Aksiyon” uyarlamaları olarak iki başlık altında beyazperdede gösterilecek.

12-13-14 Aralık tarihlerinde İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ve 17-18-19-20 Aralık günlerinde ise Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek film gösterimlerinin tümünün ücretsiz olacağı belirtildi. Festival yetkilileri, bu yıl yalnızca İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek olan Fantasturka’nın önümüzdeki dönemde her yıl yeni bir şehri gösterim programına eklemeyi hedeflediğini açıkladı.

1953-2014 yılları arasında çekilen 12 yapımın yer alacağı gösteri programında bulunan filmler ise şöyle:

Atını Seven Kovboy (Aram Gülyüz-1974), Dabbe Zehr-i Cin (Hasan Karacadağ-2014), Drakula İstanbul’da (Mehmet Muhtar-1953), Dünyayı Kurtaran Adam (Çetin İnanç-1982), Kara Murat Şeyh Gabbara Karşı (Ernst Hofbauer, Natuk Baytan-1976), Ölümün Nefesi – La Mano Che Nutre La Morte (Sergio Garrone-1974), Sihirbazlar Kralı Mandrake Killing’in Peşinde (Oksal Pekmezoğlu-1967), Tarkan Altın Madalyon (Mehmet Aslan-1972), Vahşi Kan (Çetin İnanç-1983), Yılmayan Şeytan (Yılmaz Atadeniz-1972), Zagor – Kara Bela (Nisan Hançer-1971), Şeytan – The Turkish Excorcist (Metin Erksan-1973).

 

FANTASTİK HİKÂYE

Bu yılki festivalin yeniliklerinden biri, festival sosyal medya adresleri üzerinden etkileşimli bir biçimde kullanıcılar tarafından ‘Türk İşi Fantastik Hikâye’ adı altında fantastk bir öykünün oluşturulacak olması. Nihayetinde profesyonel isimlerin son şeklini vereceği ve festivalin son günü bütün katılımcılarla paylaşacakları hikaye, öncesinde tamamen festival katılımcıları ve sosyal medya takipçileri tarafından yazılacak.

 

FESTİVALİN TEASER’I: ‘VAHŞİ KAN

Festivalin kısa tanıtım videosu, Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü mezunu Mehmet Volkan Çomak tarafından oluşturuldu.

Çetin İnanç’ın yönetmenliğinde çekilen ve bir Hollywood uyarlaması olan 1975 tarihli Vahşi Kan filminin yeniden çizilip yorumlanmasıyla hazırlanan teaser’ın yanında birçok çizim örneği de seyircilerle buluşacak.

Festivalle ilgili daha fazla bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...