Dünyanın en büyük el yapımı taş bloğu Lübnan’da keşfedildi

Yukarıda görülen bu devasa taş, günümüz inşaat mühendisliğinin harikalarından biri gibi görünse de aslında o, bugüne kadar bilinen, insan eliyle yapılmış en büyük taş blok.

Alman arkeologlar tarafından Baalbek, Lübnan‘daki bir taş ocağında keşfedilen bu dev blok 19,6 metrelik bir uzunluğuna, 6 metre genişliğine ve 5,5 metre yüksekliğine sahip. Tahmini ağırlığı 1650 ton olan blok, araştırmacılara göre bu ölçüleriyle “antik çağlara ait en büyük taş” olma özelliğini taşıyor.

Alman Arkeoloji Enstitüsü konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada şöyle söylüyor: “Bloğun düzgünlüğü, onun kesilmeden bu hâliyle taşınıp kullanılmak üzere hazırlandığını gösteriyor. Fakat, muhtemelen taşıma esnasında belirli yerlerinden kırılmış bir vaziyette.”

Gizmodo’da yer alan habere göre söz konusu bu dev taş bloğun etrafında bulunan, ondan daha küçük (en büyükleri yaklaşık 1240 ton ağırlığında) diğer taş bloklardan bazıları da hasar görmüş durumda. Bu da, bu taşlardan bir kısmının hareket ettirildiği ama onların güvenli bir biçimde taşımak için fazla büyük olduğu fark edildiğinde bu plandan vazgeçildiğini düşündürüyor. Bu blokların genel olarak nasıl hareket ettirilip taşındıkları ise gizemini koruyor.

Bundan 2000 yıl öncesine, en azından İ.Ö. 27 yılına tarihlendirilen bu taş dev taş blokların, o zamanlar bir Roma kolonisi olan Baalbek’te inşa halinde olan en büyük tapınakların birinde, muhtemelen de devasa Jüpiter Tapınağı‘nın podyumunda kullanılmak üzere hazırlandığı düşünülüyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...